| ralucutzica a întrebat:

Hey,TPU in vara aceasta care v-a venii cam inainte sa inceapa scoala prin septembrie voi pleca in belgia(posibil sa ma mut de tot acolo),si vreau sa invat flamanda,am auzit ca acolo se vorbeste flamanda,am verii acolo si matusii, unchii etc.Dar vreau sa nu stau sa invat in ultimul moment limba, pentru ca oricum 1 an voi face scoala de limba si dupa scoala normala. Aveti ideii de unde pot cumpara carti pentr a invata aceasta limba bineinteles nu la perfectie si doar cele de baza mai degraba.Si niste informatii: 1.Cate clase se fac acolo?
2.Este mai usor ca in Romania la scoala acolo?
Funda, va rog doar cei care stiti.

Răspuns Câştigător
| ProfDeMate a răspuns:

Si valona (adica franceza) si germana. Cauta documentatie pentru studiul limbii flamande pe internet. Vezi ce gasesti gratuit, apoi ce poti cumpara. Invatamantul la nivel european este echivalent (identic). Scoala este la fel de usoara sau de dificila, depinde cum pui problema.
Succes in tot ce iti propui sa intreprinzi,
Prof De Mate