| RainbowColorsDIY a întrebat:

Mi-am cumparat un cub rubik ieri. Am amestecat culorile,apoi l-am facut inapoi, iar le-am amestecat si acum nu mai stiu sa-l fac. Am reusit sa fac fata verde,restul aproape sunt facute, dar daca as vrea sa le fac pe celelalte culori, as strica verdele. Am cautat multe metode si am gasit doar cu sa fac o cruce din nu stiu ce culoare, sau imi scria R' U...( nu inteleg chestia asta cu litere). Ma ajutati va rog cum sa il rezolv fara sa imi stric partea facuta?

Răspuns Câştigător
| Euralucaioana1234 a răspuns:

Eee,specialitatea mea...Bun.Fiecare mutare a unei fete este norata cu o litera. Fata de sus, de ex cu U (de la up in engleza).Cea din dreapta cu R (de la right). Intra pe speedcubing.ro la metode de rezolvare, si o sa intelegi mai multe.Dar, in general, litera fara nimic(gen U) inseamna rotirea acelei fete in sensul acelor de ceasornic.Aceeasi litera cu un 'la sfarsit (U') inseamna rotirea in sensul invers acelor de ceasornic. Uita-ta pe speedcubing.ro,si daca nu intelegi ceva iti explic eu