| ioanahd1 a întrebat:

Vreau si eu niste povesti de groaza (adevarate/inventate).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună,
Lacul Blestemat
Se spune ca intr-un sat indeparta, nu cu multa lume, locuia o familie care avea 3 fete si 2 baieti. Pe timpul verii ei plecau sa faca baie intr-un iaz din apropierea casei lor, nimic neobisnuit. Intr-o zi de vara, calduroasa doua dintre fete pleaca sa se scalde in acel iaz. Intra prima, cu apa pana la stomac, iar cealalta pana la genuchi. Dintr-o data o forta supranaturala o trage pe fata la fundul iazului, sora ei se sperie si iese pe mal plecand dupa ajutoare. La intoarcerea ei, impreuna cu inca 3 cetateni, o vede pe sora ei la mijlocul iazului care statea cu fata spre ea, si facand cu mana, ca si cum ar vedea-o pentru ultima data, iar la scurt timp fata dispare pur si simplu.
Dupa o periodata de timp doi dintre fratii fetelor, vin sa faca si ei o baie, dar acum dispar amandoi! Familia disperata cheama un preot sa sfinteasca iazul. Un preo apare si incepe sa vorbesca, la scur timp o pata rosie se formeaza in mijlocul apei, si o voce infricosatoare ii spune sa plece. Preotul speriat pleaca.
A doua zi acesta se intoarce impreuna cu inca 5 preoti si incearca sa sfinteasca iazul. La fel k si data trecuta pata rosie se formeaza si le spune aceeasi chestie, dar acestia refuza sa plece si continue sa vorbeasca.
In acel moment un stalp inalt, parca fara sfarsit se inalta din mijlocul apei, iar acel stalp avea multi colti, iar in fiecare colt erau infite toate persoanele care sau scaldat in acel iaz, iar o voce le spune: Daca continuati sa mai sfintiti apa veti ajunge si voi k restul dupa acest stalp.
De aici in colo nimeni nu stie ce s-a intamplat, toti locuitori acelui sat au disparut, fara nici o urma. Acel sat a fost ingradit cu sarma ghimpata pentru ca nimeni sa nu mai intre acolo. Au trecut cativa ani, si doi turisti sot si sotie au indraznit sa intre in acel sat, chiar daca afara era o pancarda care spunea ca nimeni nu are voie inauntru.

Dar cei doi nu iau in seama pancarda crezand k e o gluma si intra in sat.
Nimic anormal au stat acolo ceva timp, s-au plimbat au facut poze dar cand au iesit au realizat ca amandoi nu mai puteau sa vorbeasca si sa auda, au ramas muti pentru toata viata lor.Si nici in momentul de fata nu se stie unde este acel sat!

Era odata o fetita de 5 ani.Ea se numea Ana.Intr-o zi dupa ce venise de la joaca, doua vecine
vorbeau in sosote ca matusa ei urma sa moara. Fetita ar fi vrut sa se asigure de asta intre-
bandui pe parintii ei, dar se temea ca spune prostii. Dupa ce a ajuns acasa parintii ei ii spusera
ca maine va veni matusa ei, Maria sa aiba grija de ea cat timp ei sunt plecati. Fetita s-a
linistit. Cele doua vecine au mintit.
Urmatoarea zi fetita se trezi pe la ora 6:00 dimineata.Era singura in casa.Deodata suma
cineva la usa.Era matusa ei.Dar fetita simtea ca nu era ea, desi la infatisare semana.Matu-
sa s-a apropiat de fata sa o pupe.Cand buzele ei reci ca gheata se lipira de obrazul fetei
aceasta simti un fior rece prin dreptul inimii.Ana nu intelegea nimic.De ce matusa era asa
de rece cand afara erau 23 de grade?
Haide la bucatarie sa-ti fac ceva de mancare ca poate ti-o fi foame, zise matusa Maria.
-Bine matusico, zise fata uitand ce avea in gand.
La bucatarie fata se puse la masa si dadu drumul la TV.Era dat pe stirile locale."astazi la
ora 5:30 trenul cu destinatia spre satul nostru a avut un accident.Au fost gasite toate
cadavrele mortilor din tren cu exceptia unei doamne numita dupa buletinul gasit la locul
accidentului Maria si atat.Nici o alta informatie decat Maria.Mai multe informatii de..."
Matusa fetei a inchis televizorul ca si cand voia sai ascunda ceva fetei.
-Matusico, tu ai venit la mine cu trenul?-Sigur fato cu ce alt ceva?
Ana era speriata de intrebarea pe care urma sa eu puna matusii ei.Dar si-a luat inima in
dinti, a inchis ochii si a zis:
-Matusico tu esti vie?
Asteptand un raspuns cu ochii inchisi, fetita observa ca nimeni nu-i raspunde.Deschise
ochii si nimic nu mai era nimeni in casa.Deodata un zgomot puternic se auzi de la intrare.
Erau parintii ei care dadura buzna in casa.
-Fata mami sa stii ca matusa ta a...
Fata era speriata la culme, dar nu la fel de speriata ca de gandul ei ca va mai urma ceva.

ntr-o noapte, o fata pe nume Laria a trebuit sa ramana singura acasa, parintii ei fiind plecati la prieteni pentru a sarbatori aniversarea unui amic.
Laria era o fetita de sapte ani foarte draguta si prietenoasa. Avea parul brunet-deschis si ochii de un albastru marin.Ea era foarte talentata la pictura si desen. Laria avea niste creatii foarte vesele, cum de fel, ea era o persoana bine dispusa.
Dupa ce parintii ei plecasera, fata incuie usa si geamurile iar apoi, se duse in camera ei de la etaj sa se uite la televizor. Dintr-o data televizorul se stinse. Fata incerca sa-l reaprinda dar nu reusi. Atunci s-a hotarat sa mearga in patul ei si sa citeasca o carte. Aprinse veioza colorata de langa patul ei si incepu sa citeasca. Dintr-o data se auzira niste batai in geam dar fata nu le dadu atentie fiind foarte ocupata in a citi noua poveste. Insa bataile insistara, facand zgomot din ce in ce mai tare si fereastra se deschise cu un sunet infiorator. Fata speriata s-a dus sa inchida geamul si cand l-a inchis de el s-a lipit o fata ciudata. Chipul fetei era alb ca varul iar ea radea diabolic uitandu-se drept in ochii infricosati si tulburati ai Lariei si fortand incuietoarea geamului.Laria a tipat de spaima si s-a ascuns sub patura tremurand si murmurand:’’Pleaca!’’, ‘’Pleaca!’’. Insa fata de la geam a auzit-o si a inceput sa vorbeasca pe un ton diabolic:’’Nu voi pleca!’’,’’Ha ha ha!’’. Cuvintele fetei rasunau in urechea Lariei. Dintr-o data bataile se oprira si in casa se asternu o liniste de mormant. Insa linistea trecu ca o clipa si deodata pasi se auzira urcand spre etaj. Laria stia ca fata vine dupa ea si s-a dus si si-a incuiat usa camerei. Pasii se auzeau din ce in ce mai aproape si cu fiecare pas frica din inima Lariei crestea si crestea………… Cand pasii au ajuns in dreptul dormitorului Lariei, s-au oprit si o secunda mai incolo clanta incepu sa se miste cu multa forta. Inca o smucire a clantei……………Usa se deschide! O mana alba o impinge si scartaitul tulbura inima Lariei. Din pragul usii apare o silueta alba cu un par negru, ochi rautaciosi si zambet infiorator. Se apropie de patul Lariei si trase plapuma de pe fata impietrita de frica.Laria simtea cum mainile reci ale fetei o strangeau de gat incet, incet……. Dupa o clipa de gandire Laria se ridica iar chipul fetei era plin de sange si acum era si mai infiorator dar Laria, cuprinsa toata de un fior, a reusit sa isi adune curajul si a trecut prin fata diabolica. Atunci Laria si-a dat seama ca fata era o fantoma dar nu a stat sa vada ce se intampla si a luat-o la fuga prin holul intunecat al casei. In camerile in care intra vedea chipul groaznic al fantomei si cum intindea mana alba sa o apuce. Cand se uita in oglida fantoma o urmarea si cand sa o prinda, Laria reusea sa scape.In spatele ei parca simtea degetele fantomei reci incercand din rasputeri sa o prinda. Cand Laria a ajuns la scari, vrand sa iasa din casa, s-a impiedicat de o treapta si a cazut. Incerca sa se ridice cat mai repede, in ciuda loviturii, dar a fost prea tarziu. Fantoma o prinse de glezna si o strangea din ce in ce mai tare. Victima urla de durere si cu ultimele puteri a incercat sa se elibereze din stransoare.Cand a ajuns la usa era incuiata iar cheile erau la etaj. Disperata, Laria a alergat spre bucatarie incercand sa ia ceva cu care sa se apere. Din sertar a luat un cutit si l-a indreptat spre fantoma..Cand fantoma a m-ai facut un pas fata a aruncat cutitul catre ea.Cutitul trecu prin fantoma si aceasta s-a ridicat in aer si a inceput sa rada diabolic deasupra fetei care lesinase. Dintr-o data usa se deschise si parintii Lariei au venit. Fantoma a disparut si parintii si-au gasit fata lesinata.Acestia au stropit-o cu apa iar ea si-a revenit.Laria a vrut sa spuna ce s-a intamplat dar a vazut fantoma la geam si a tacut..Laria a spus ca a avut doar un cosmar si s-a dus sa se culce desi nu a putut dormi deloc. Fantoma numai revenise.In urmatoarea zi Laria s-a dus la scoala si i-a povestit prietenei ei ce se intampla. Cele doua fete au hotarat sa se intalneaca la casa Lariei si sa alunge fantoma.Cand au ajuns s-au dus in dormitorul ei sa se joace, asteptand fantoma.Parintii Lariei dormeau inca dupa o zi grea de munca si petrecerea amicului lor.Cand orologiul batu miezul noptii rasul diabolic al fantomei se auzi din nou. Fetele erau precaute, una statea la geam si cealalta la usa insa nimeni si nimic nu dadu semne ca ar vrea sa intre.Deodata usa sifonierului Lariei se deschise cu putere iar glasurile fetelor erau impietrite de frica. Fantoma se vazu in sifonier cu acelasi chip groaznic. Fantoma se ridica in aer si intra in prietena Lariei, posedand-o.Laria era speriata de moarte si deodata a vazut cum chipul prietenei ei se schimba, se face palid si plin de sange iar mainile se fac albe si reci, ca ale fantomei. Fantoma o prinse din nou de gat pe Laria iar fata, disperata, descuie usa dormitorului si alerga in baie si se incuie acolo.Un moment a fost liniste dar dupa aceea din robinet si din cada a inceput sa tasneasca sange.Laria se sperie si iesi din baie in hol unde totul parea normal. Deodata, Laria simtii cum ii curge ceva pe umar, se uita pe tavan si isi vazu prietena moarta, agatata de tavan. Sangele ei curgea pe umarul Lariei. Laria fugi in camera parintilor ei si acestia disparusera insa fantoma aparu drept in fata Lariei cu chipul ei fioros si cu ranjetul diabolic.Laria tipa dar nimeni nu o putu auzi. Fata disperata fugi la parter dar usa era incuiata iar cheile erau la parintii ei si parintii ei nu mai erau. Laria isi lua avant si sari prin geam. Bucatile ascutite o ranira si sangele i se prelingea pe haine si pe iarba. Vazuta afara din casa, Laria incepu sa fuga si fantoma o urmarea.Cand trecea pe langa felinare, acestea palpaiau si se stingeau lasand totul in intuneric. Fata inspaimantata pana in adancul sufletului, incerca sa urle, dar ceva parca o apasa pe corzile vocale si nu putea vorbi.Alerga si alerga pana cand cazu la pamant, sfasiata de puteri.Incerca sa ridice o data privirea si sa vada fantoma dar fantoma disparuse si soarele isi arata primele raze.Atunci Laria si-a dat seama ca fantoma dispare cand soarele rasare si reapare cand se lasa intunericul.
Fata nu se mai putea intoarce in casa fiindca parintii ei nu mai erau si casa era o inchisoarea a spaimei.Atunci Laria se decise sa cerseasca, fiind prea mica sa isi ia o slujba.Se gandea in mintea ei ca probabil cuiva I se va face mila de ea si o va lua acasa.Laria se aseza la coltul unei strazi, cu hainele murdare iar ea foarte obosita se sprijini de zidul rece al cladirii din spatele ei dar nu putu dormi si s-a gandit sa inceapa sa cerseasca. Fata intindea mana ranita spre fiecare calator, dar toti o priveau cu frica si dispret de parca ar sti ca o fantoma o urmarea si chinuia. Fata se uita des la soare si parca se ruga la el sa nu apuna.Mai spre seara o doamna imbracata in negru cu fata acoperita tot de o gluga neagra se opri langa fata. Laria se gandea ca femeia era nefericita ca si ea dar dintr-o data privirea ii zbura la soare si vazu cum ultima raza paleste si lasa cerul decat cu o roseata care in scurt timp disparu si lasa cerul intunecat.Laria se uita din nou la doamna si observa cum isi da gluga jos si sub aceasta, fata recunoscu chipul palid si plin de sange al fantomei si ochii ei negri.De sub buzele vinetii ala fantomei s-au auzit niste cuvinte murmurate:’’Ultima ta noapte, fetit-o!’’. Laria se sperie ingrozitor si chipul ei se albi la fel ca al fantomei si incepu sa fuga dar fantoma o zgarie pa spate. Sangele curgea in siroaie dar fata continua cu greu sa mearga si deodata, langa un cimitr, se opri si cazu.Se intoarse si vazu fantoma cum venea spre ea incet, incet, pe dara de sange cu zambetul ei diabolic pe fata. Laria tresari, se ridica si incepu sa alerge din nou. Atunci se auzi cum fantoma porneste cu putere in zbor, lasand in urma ei zgomotul vantului.Se indrepta spre fata si o apuca de glezna. O tari in cimitir si o aseza pe o movila de pamant.Laria ridica privirea, desi simtea ca va regreta.Vazu fantoma cum se baga in pamant si dispare.Laria era incredibil de bucuroasa insa deodata pamantul de sub ea se cutremura si o mana osoasa o apuca de brat si o alta mana o apuca de celalalt brat.Mainile stransera din ce in ce mai tare pana cand din bratele Lariei iesi cu putere sange si fata urla de durere si tipatul ei se auzi adanc in noapte. Fata nu stia ce o trage dar auzi un ras malefic si stiu ca fantoma o tragea si aceasta radea malefic pana cand a bagat-o pe Laria in pamant iar apoi se ridica si vazu cum spiritul fetei paraseste trupul.Un zambet de satisfactie se ivi pe chipul palid al fantomei si disparu in aer, in cautare de noi victime.

Era odata o familie (mama, tata, baiatul si cainele), care aveau o casa exact langa casa de nebuni.Si intr-o zi.parintii baiatului plecasera de acasa, ca s-au gandit ca daca inchid usa nimic rau nu se poate intampla.
Baiatul si-a pus cainele sub pat, ca daca se sperie sa il linga si totul sa fie ok.
Si chiar in ziua aia, un nebun a scapat.
A batut la usa.Baiatul a pus mana sub pat, cainele l-a lins, toul o fost ok.Bataile au fost din ce in ce mai tari.baiatul a pus mana sub pat, cainele l-a lins, totul o fost ok. Apoi cainele a iesit din camera si s-a dus jos.
Din camara se auzea "Pic-Pic-Pic" baiatul a pus mana sub pat, ceva l-a lins totul a fost ok. Apoi s-a auzit un zgomot(ca si cum ar fi spart cineva o vaza). baiatul s-a dus jos si a vazut cainele spanzurat in camara, apoi a venit nebunul si a omorat si baiatul

Strada Coper Black nr 7 era supranumita si strada infernului. Acolo au avut loc cateva accidente groaznice. Acea strada lunga era un adevarat cimitir cu morminte numite case. Nimeni nu indraznea sa intre in casele oamenilor morti nici macar pentru a le lua cadavrul. Acestea erau peste tot : pe strada, in case, masinile erau pline de sange. Miranda era stiuta de toata lumea ca fiind o fata plina de viata si mereu cu zambetul pe buze. Intr-o zi a primit un telefon care a schimbat-o pe veci. : -Alo, alo e cineva acolo?
A inchis telefonul. Acesta a sunat iar, Miranda a raspuns dar ca de obicei nu zicea nimic. A treia oara Miranda a vrut sa sune inapoi dar a intrat robotul care a zis : Nr format este detinut de o persoana moarta. Imediat dupa incercarea ei a mai fost sunata o data, iar vocea de la acel telefon i-a zis :
- Ma cauti? Stii cine sunt?
-Nnnuu
-Atunci afla! Vino pe strada Coper Black daca vrei sa mai traiesti!
Miranda a crezut ca era o gluma dar cand a ajuns acolo nu era nimeni in afara de oameni morti si sange. O luase cu fiori. Deodata suna iar telefonul iar vocea ii spune : - Vad ca ai ajuns! Acum intra in casa a carei usa e inscriptionata cu sange de pisica. E deschis special pentru tineMiranda vroia sa plece dar ceva o retinea sa mearga inainte, probabil gandul ca era o farsaA zarit usa si intai s-a uitat la ce scria pe ea. Era scris : Felicitari pentru masina M! Bine ai venit in Iad! Ciudat era ca pe fiecare usa scria cu ceva rosu cate o litera, iar acea usa era singura pe care scria cu sange de pisica. -Buna e cineva aici? In fata ei aparura 5 cadavre pline de sange si cu chipul alb. - Ne cunosti? Miranda incepu sa planga si se gandi mai bine despre cine este vorba si isi aminti de 5 copii care se jucau pe strada Coper Black cand aceasta era una normala. Ea abia isi luase carnetul si isi invitase prietenii la o tura cu noua ei masina. Inainte de aceasta tura fusesera la o petrecere, iar ea era beata si i-a calcat pe cei 5 copii. Fantomele lor s-au apropiat de ea si repetau mereu : Podul de piatra s-a daramat, a venit apa si l-a luat, vom face altul mai dureros care sa ucida omul ticalos Atunci Miranda isi aminti ca ultimul joc din viata lor fusese -Podul de piatra- si ca acesta va fi si sfarsitul ei. Copii s-au luat de mana si au omorat-o in niste flacari imense cantand melodia -podul de piatra- facuta de ei. Deodata in mijloc s-a aprins un foc imens arzand-o pe Miranda. Inainte fata a inchis ochii gandindu-se la tipetele copiilor indurerati striviti sub rotile masinii
Mai multe poți citi aici
https://www.facebook.com/SpectrulRealitatii?fref=ts
Sper că te am ajutat.

3 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Eram intr-o seara mai mult persoane in fata portii, mai exact eu, inca doua fete cu unchi si un vecin, fiind si invecinata cu cimitirul se putea observa llimpede "cloportnita" sau cum se scrie, si deodata a aparut o silueta de om acolo, pentru ca noua ne era frica, unchiul si cu vecinul au fost sa vada ce e, si cand au urcat nu mai era nimic, insa daCA ERA un om sau chiar nimal, nu se putea sa plece pur sis implu, pentru ca cloportnita are o singura iesire si se observa inca din poarta, Tot ce mai stiu este ca atunci cand s-au intors aveau fetele speriate, insa totusi au spus ca nu era nimic.

-poate nu e chiar asa de infricoator cand povestsc, insa uneori imi sar carti din biblioteca si se trantesc in usa, iar uneori noaptea aud cantece lente de nicaieri, desi strada pe care locuiesc e foarte linistita al acea ora, sua asaar trebui.

-nu situ cat de adevarat este, insa pe un pod dintr-un oras apropiat de comuna noastra, se spune ca apare la miezul noptii fantoma unei mirese care te striga pe nume, iar daca ii raspunzi, mori pur si simplu. Se aud de persoane care au patit-o, si chiar unii profesori la scoala povestesc asta.

-o bunica a unei prietene i-a povestit ca atunci cand era mica si se intorcea noaptea impreuna cu parintii ei de la niste vecini pe deasupra capetelor lor au aparut niste "fumuri" care luau forma unor siluete omenesti asemanatoare unor mirese (datorita rochiei de mireasa) atunci mama ei i-a acoperit gura si nu au mai pasit deloc, au asteptat sa treaca fenomenul, dupa mama ei i-a explicat ca daca vorbesti in timp ce ele se plimba imprejurul tau, timp de 7 ani paralizezi iar dupa mori.

- tot acea prietena mi-a povestit ca pe strada bunicii ei este un barbat care are adesea cosmaruri referitoate la un barbat fara cap cu o caciula neagra, iar atunci cand incearca sa se roage acel om ii apare in fata si nu il lasa, iar acum si fiul sau a "mostenit" visurile acelea.

-Preotul de la Biserica de la care apartin ne-a povestit ca pe vremea cand era copil si se plimba printre morminte in noaptea Invierii, a vazut in fata o femeie alba cu parul luung, atnci a fugit

Răspuns utilizator avertizat
| piticatalove17 a răspuns:

Intro noapte eu si cu prieteni mei mergeam pe strada era trecut de 12 noaptea prietenul meu unu din grup spune cai e rau l-am dus intr-un colt era palid la fata dupa il lasam acolo 5 min si numai era noi bine inteles am plecat speriati de moarte cand mergeam noi toate luminile se stingeau in fata a aparut o siluieta alba noi radeam credeam ca e cineva si e o farsa dar nu era asa dupa ajunsesem acas nu era nimeni lumina se arsera si m-am culcat a doua zi m-am trezit am vazut ca pica sange pe mine si apoi m-am uitat in sus si erau toti morti si legati de ceva si parinti vecini frati rude toti mama a clipit pentru ultima data si am tipat! tare atunci nu e prea lunga povestea dar scuze