| Poison0fL0v3 a întrebat:

Hi TPU! Ce inseamna `Scroll Lock` si `Num Lock`[ de pe tastatura ]

Răspuns Câştigător
| Florin a răspuns:

Uite:Num Lock-ul afecteaza tastele de tip keypad. Atunci cand activam Num Lock-ul (beculetul este aprins), tastele keypad aflate in marginea dreapta a tastaturii devin functionale, iar atunci cand Num Lock-ul este dezactivat (beculetul este stins) cifrele 2-4-6-8 pot fi folosite ca sagetile normale ale tastaturii si Scroll lock este de multe ori asociata cu un beculet de stare, tasta nefiind folosita prea des. Tasta scroll lock blocheaza toate tehnicile de derulare (scrolling) si este mostenita de la tastaturile IBM originale. Initial, scopul acestei taste era acela de a modifica purtarea tastelor sageti. Atunci cand Scroll Lock este activat (beculetul este aprins), tastele sageti au rolul de a deplasa continutul unei ferestre cu text, in locul miscarii cursorului. Funda, pls?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Scroll lock = "ingheata" optiunea de scroll a mouse-ului
num lock = poti folosi numerele din dreapta tastaturii doar cand e pornit num lock. cand nu e pornit se executa celelalte actiuni ale butoanelor.

| IoanaStefania a răspuns:

Scroll lock este o tastă (de multe ori asociată cu un beculeț de stare) prezentă pe majoritatea tastaturilor moderne. Tasta nu este folosită prea des.

Tasta scroll lock blochează toate tehnicile de derulare (scrolling) și este moștenită de la tastaturile IBM originale. Inițial, scopul ei era să modifice purtarea tastelor săgeți. Când scroll lock este activat, tastele săgeți au rolul de a deplasa conținutul unei ferestre cu text, în locul mișcării cursorului. Astfel folosită, scroll lock este o tastă modificătoare (modifier key) ca și Alt și Shift (care modifică funcția altor taste) și, mai exact, o tastă de stare, ca Num Lock sau Caps Lock care odată apăsate, rămân activate până la o altă apăsare.

Astăzi, folosirea tastei scroll lock este rară. Doar puține programe moderne încă mai folosesc această funcție, cum ar fi Microsoft Excel (când scroll lock este activat, tastele săgeți nu schimbă selecția celulelor ci derulează tabelul), Lotus Notes și Forté Agent. În mediile de lucru moderne, derularea este realizată prin folosirea barelor de scroll sau scrollul mouseului. Astfel, scroll lock este total nefolositoare în aproape toate programele și sistemele de operare moderne. Unele tastaturi nici măcar nu au această tastă.[1] Ea este atât de puțin folosită încât unele versiuni mai mici de Linux, cum ar fi Xfce, nu o suportă deloc.
Sursa : http://ro.wikipedia.org/wiki/Scroll_lock

Num Lock-ul afecteaza tastele de tip keypad. Atunci cand activam Num Lock-ul (beculetul este aprins), tastele keypad aflate in marginea dreapta a tastaturii devin functionale, iar atunci cand Num Lock-ul este dezactivat (beculetul este stins) cifrele 2-4-6-8 pot fi folosite ca sagetile normale ale tastaturii.

Bafta., funda?

| dinamix_2842 a răspuns:

Num lock e pentru a activa numerele din dreapta tastaturi.iar scroll lock nu am pe tastatura sorry