| Venom23 a întrebat:

Https://youtu.be/-fAbjBM6phY
Știe cineva cum se joacã? Dau fundã pentru cel mai bun raspuns. Dacã mã poate face cineva sã înțeleg?

15 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Jocul nu are nişte reguli stricte. Deci pot fi mai multe variante.
Pot fi doi jucători sau două echipe. Grupuri mixte sau băieţi contra fete. Se trag bileţele cu numere şi se formează perechile.
În fiecare capăt al mesei se aşează un număr egal de pahare în formă de triunghi sau pătrat, care sunt umplute pe jumătate cu: apă, suc, vin, depinde de imaginaţie. Care pot fi băute sau nu.Sub fiecare pahar este o hârtie cu o pedeapsă. Fiecare jucător aruncă cu o minge de pinpong în paharele adversarului. O variantă poate fi direct în pahar, sau să cadă o dată pe masa adversă sau şi pe masa ta şi pe adversă si apoi în pahar. Toate aceste reguli se stabilesc la începutul jocului.
Teoretic câştigă cel care nimereşte ultimul pahar al adversarului, dar de fapt jocul în sine e un amuzament prin complexitatea poruncilor.

| Venom23 explică (pentru gogu220):

Adică dacă picã mingea de pingpong pică în paharul adversarului trebuie să facă pedeapsa și dacă îmi cade mie fac eu pedeapsa.

| gogu220 a răspuns (pentru Venom23):

Cam aşa.
Dar cum ţi-am spus. regulie şi le face fiecare grup. Orice se poate modifica.

| Venom23 explică (pentru gogu220):

Pedepsele se scriu fără ca vreunu dintre noi să știe ce a scris

| gogu220 a răspuns (pentru Venom23):

Pedepsele pot fi scrise ori de o echipă pentru cealaltă, ori o singură persoană le scrie pe toate, ori oricare altă variantă. Ideea este ca după ce sunt scrise să fie amestecate şi puse sub pahare aleator. Interesant este atunci când o pedeapsă neplăcută sau grea pe care crezi că o pui adversarului îţi cade ţie.
Dacă nu ai idei de pedepse caută pe net.

| Venom23 explică (pentru gogu220):

În joc se folosesc două bile din câte am înteles.Dar cum adică o pedeapsă neplăcută sau grea care cred eu că o pun adversarului îmi pică mie nu am înțeles.Paharele care a căzut bila se dau la o parte

| gogu220 a răspuns (pentru Venom23):

Se foloseste o singura bilă.
O variantă este ca echipa ta să scrie pe un bilet, "ai nimerit acest pahar, ieşi desculţ in zăpadă 5 paşi (presupune că e zăpadă afară). Biletele se amestecă înainte de a începe jocul, iar acest bilet se nimereşte sub paharele voastre.

| Venom23 explică (pentru gogu220):

Pedepsele pe care le scriu nu se amestecă deodată cu pedepsele acelei persoane.Sau separat? Mă refer la bilete. Dacă ar fi să mă joc unu la unu.Doar atât mai întreb

| gogu220 a răspuns (pentru Venom23):

Poţi să întrebi. Nu mă deranjează.
Frumos este să scrie fiecare pedepsele dar să le amestecaţi pe toate, şi partenerul de joc poate să pună pedeapsa să bea 10 dopuri cu oţet, dar pedeapsa să îi cadă lui. Sau poţi tu să scrii: acest bilet îţi bagă un cub de geaţă pe sub tricou. Şi farmecul e să îţi cadă ţie. Şi tot aşa.

| Venom23 explică (pentru gogu220):

Daca nu nimeresc paharul sau cade pur si simplu pe masa sau dau mingea afara nu se pune adica nu trebuie sa fac pedeapsa trebuie sa dea si el in paharul meu

| gogu220 a răspuns (pentru Venom23):

Aruncaţi mingea când unul când celălalt până nimeriţi paharul.

| Venom23 explică (pentru gogu220):

Paharul cu aceea pedeapsã fãcută se pune unul în altul? la fel și cu aceea pedeapsă făcută? Dar dacă fac pedeapsa și nu beau din pahar unde mai pun paharul folosit? Că unul peste altul nu cred cã se pune mai ales când sunt jumătate pline.Dar la refuz înțeleg

| gogu220 a răspuns (pentru Venom23):

Poti sa pui lichidul intr-un castron, oala, galeata, daca nu vrei sa il bei.

| Venom23 explică (pentru gogu220):

Sau pot să îl las în pahar

| gogu220 a răspuns (pentru Venom23):

Sau poţi să il laşi în pahar.
Ziceai ceva de fundă.