| Diana498 a întrebat:

Ieri am fost la strand si am stat foarte mult timp... Sunt rosie, ma ustura pielea de numai pot desi nu am stat foarte mult timp la soare si mentionez ca m-am dat cu toate tipurile de creme, uleiuri de plaja. Ce sa fac, ca numai pot sta asa?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Foloseşte iaurt, gel cu aloe vera ori sucul plantei dacă ai în casă, ulei de măsline amestecat cu zeamă de lămâie(părţi egale), spray cu propolis pentru arsuri sau oţet de mere.

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt creme speciale (de obicei cu Aloe Vera, menta) care te racoresc foarte mult (efectiv vei simti ca ti-e frig big grin ) si calmeaza pielea arsa. Se gesesc la farmacii sau magazine de specialitate. Iar pentru viitoarele expuneri la soare ia-ti o crema cu o protectie mai mare (in jur de 30-40, pana cand iti mai revii). Succes! day dreaming

NOname
| NOname a răspuns:

Draga, Diana, si eu am tenul foaaarte deschis si in fiecare vara am probleme de genul. sad E bine ca ai folosit crema cu protectie 60, insa poate aceasta nu era rezistenta la apa si s-a mai dus partial (o parte in timp ce ai intrat in apa, o parte s-a absorbin in prosop de plaja (sau poate cremele/uleiurile folosite de tine nu erau de o calitate suficient de buna thinking )). Trebuia eventual sa te dai cu ea la fiecare 10-15 de minute pe tot corpul si sa stai mai mult la umbra sau macar sa-ti acoperi umerii cu un prosop/sal. day dreaming Oricum, sunt convinsa ca data viitoare vei fi si mai atenta.winking thumbs up Eu personal mai sunt si alergica la soare (uneori mi se umfla zonele arse, alteori imi apar niste bubite rosii, care trec in cateva zile, si tot asa oh go on ), asa ca de vreo 2-3 ani evit, pe cat posibil, soarele, mai ales ca mai si imbatraneste pielea foarte tare, foarte repede.winking day dreaming

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Sunt creme cu care să te dai după expunerea la soare şi au efect calmant, mergi la orice magazin din ăsta mai mare sau farmacie şi ai să găseşti. Şi atenţie pe viitor dă-te cu o cremă înainte să stai mult la soare.

| pepe a răspuns:

Dă-te cu iaurt sau smântână şi ia o aspirină.

| missbee a răspuns:

Bună.

Ştiu ce înseamnă. Există creme şi soluţii pentru arsurile solare, dar ca să îşi facă efectul, trebuie să iei ceva de calitate. Eu astă-vară am folosit ceva de la Garnier, dar apoi am descoperit... spirtul. Îl pulverizam pe spate şi apoi făceam un masaj scurt... Într-o zi în care am dat de vreo 5-6 ori, mi s-au calmat usturimile în mod considerabil.

Ca să eviţi pe viitor arsurile astea care-s pur şi simplu dureroase, foloseşte o cremă de soare cu factor de protecţie solară(SPF) cât mai mare. Cele pentru copii sunt cele mai bune, au În jur de 50-60. Eu folosesc 40. Dacă vrei să te bronzezi totuşi, poţi lua un 30, pentru pielea sensibilă.

| Diana498 explică:

Nu stiu cui sa-i dau fundita pentru. ca toti mi-ati fost de ajutor happy Si sa stiti ca inainte sa intru in apa m-am dat cu crema de plaja cu 60 SPF... am pielea f alba si probabil din aceasta cauza ma prajesc in fiecare an...

| katala a răspuns:

Incearca sa dai cu iaurt; Daca nici asa nu simti o ameliorare, atunci trebuie sa ajungi la medic, pentru ca inseamna ca te-ai prajit serios; si nu mai sta asa mult la soare.Nu e recomandat sa te expui intre orele 10, 30 si 17, 00.

| alexxandra a răspuns:

Poti sa te dai cu crema de galbenele este ff buna iti spun ca si mie mi s-a intamplat la fel eram rosie ca racul.merge iti spun sigur

| zafrina a răspuns:

Da iaurtul e bun
insa mai repede iti trece daca faci o baie fierbinte
stiu e ffoarte dureros la inceput
insa durerea trece o data ce te-ai obisnuit cu apa

| Bi.Dam a răspuns:

Dap, iaurt vroiam si eu sa spun.Acum o saptamana am aflat si eu

| ana_3219 a răspuns:

Da-te cu iaurt! e f racoritor!

| © E m i ℓ y a răspuns:

Date cu iaurt unde te ustura.
Functioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soarele e foarte periculos in zilele astea. N-ai ascultat stirile? Oricum, cauta in farmacii emulsie dupa plaja sau unge-te cu iaurt.