| GeOrGiAnA_7466 a întrebat:

Imi da cineva va rog frumos analiza model a substantivului? funda!

Răspuns Câştigător
| Marghioalaa a răspuns:

Ex: Discutia era despre vacanta.
(despre)vacanta-substantiv comun simplu, nr sg, gen feminin, precedat de prepozitia ''despre'', functia sintactica de complement direct, caz Acuzativ
Sper ca ti'am fost de ajutorwinkingpwpici

| Andreea011 a răspuns (pentru Marghioalaa):

Raspunsul tau m-a ajutat si pe mine...

| Marghioalaa a răspuns (pentru Andreea011):

Ma bucur! Succes!

| Andreea011 a răspuns (pentru Marghioalaa):

Multumesc

| Diduuuuuu a răspuns (pentru Marghioalaa):

Mie mi-ai fost happy

| BeastOfAmerica a răspuns (pentru Marghioalaa):

+ articol

12 răspunsuri:
| Anniyaaa a răspuns:

Masina e de jucarie.
Masina- substantiv comun simplu, gen feminin, numar singular, caz nominativ, functia sintactica de subiect

| Inamy a răspuns:

Pai forma, felul, genul, numarul, cazul, precedat de prepozitie(daca ai invatat asa ceva), functia sintactica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Funda-substcomun, simplu, gen feminin, nr.sing,art cu art.hot a, f sint de subiect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ana=subst,propriu,simplu,gen feminin nr. sg.nearticulat,cazul nominativ functie sintactica {f.s}s

Alte răspunsuri
| bogdanxdk123 a răspuns:

Ex: floarea=substantiv comun simplu, gen feminin, numar singular, caz nominativ, articulat cu articolul hotarat "a", functie sintactica de subiect