| Smileee a întrebat:

Imi puteti spune` va rog ce carti trebuie` citite` pentru clasa a 9 sau a 10?

Fundita!

Răspuns Câştigător
| Asdgjkjgs a răspuns:

Pai depinde de profesor, pentru ca el iti poate cere 4 carti sau 40 big grin
spre exemlu eu am citit :Mara, Ion, Moara cu noroc, Alexandru Lapusneanu', Maitrey, La tiganci, Invitatie la vals, Adela, Morometii, Hanul Ancutei, Padurea spanzuratilor, Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Patul lui procust, Sarmanul Dionis, Rascoala, Calatorie in lanul de secara, Romeo si Julieta etc...
cam atatea imi amintesc acum big grin, deci ai putea sa le citesti si tu pentru ca toate iti vor fi de ajutor si majoritatea ti se vor cere
era sa uit:eu am citit cartile pentru ca sunt la filologie, la alt profil nu se cere atat de mult, dar Ion si Morometii sunt obligatorii pentru toti

4 răspunsuri:
| marett16 a răspuns:

Clasa a 9 a->-Viata la tara de Duliu Zamfirescu
-Viata ca o prada de Marin Preda
-Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade
-Zburatorul de Ion Heliade Radulescu
-Un pedagog de scoala noua
-Poezii de Eminescu
-Mara de Ioan Slavici
-Amintiri din copilarie de Creanga
-Pozii de Arghezi
-Micul print de Antoine de Saint Exupery
-vara buimaca de fanus neagu
-hanul ancutei de Sadoveanu

| maraa_9303 a răspuns:

Pai:
-Ion- L.Rebreanu
-Moara cu noroc-I.Slavici
-Romanul adolescentului miop-M. Eliade
-Enigma Otiliei- George Calinescu
-Harap Alb-Ion Creanga
-Mara-Ioan Slavici
-Padurea Spanzuratilor -L.Rebreanu.
-Maytreyi-M. Eliade
-La tiganci-M. Eliade

SI mai sunt am o lista intreaba.

Fundita?>:d

| vlad423 a răspuns:

Viata la tara de Duliu Zamfirescu

- Viata ca o prada de Marin Preda

- Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade

- Zburatorul de Ion Heliade Radulescu

- Un pedagog de scoala noua

- Poezii de Eminescu

- Mara de Ioan Slavici

- Amintiri din copilarie de Creanga

- Pozii de Arghezi

- Micul print de Antoine de Saint Exupery

- Vara buimaca de fanus neagu

- Hanul ancutei de Sadoveanu

| Petrika a răspuns:

Poi in special romane : Morometii, Mara, Enigma Otiliei, Hanul Ancutei, Alexandru Lapusneanu, La Tiganci, Moara cu noroc. Cam atatea stiu happy