| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti si mie va rog, care ati luat carti de la bibliotecile judetene, cum trebuie sa procedez? Cat trebuie sa platesc sau cum?happy Adica vreau sa iau o carte(sau mai multe daca se poate) de la biblioteca judeteana si as vrea sa stiu mai multe detalii despre asta). Multumesc!

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Trebuie sa iti faci un card, si sa ai buletinul la tine, ca iti va trebui la scrierea datelor personale. Acest card costa pana in 10 lei. La mine in oras e 5 lei. Si o sa ai access la toate resursele bibliotecii. Te duci de exemplu la beletristica si imprumuti o carte, pentru prima data iti vor face doamnele de acolo fisa. La mine in oras poti imprumuta maxim 4 carti din toate departamentele. Adica nu poti lua mai mult de 4 carti din biblioteca odata, chiar daca vrei sa iei de la stiinta si tehnica si de la beletristica, de exemplu. Cartile se imprumuta pe 2 saptamani si atunci cand vrei sa le imprumuti, trebuie sa ai cardul cu tine. Dupa 2 saptamani, cartile pot fi prelungite. Eu am spus cum e la mine la biblioteca, pentru mai multe detalii despre cum e la tine in oras, poti intreba acolo.

3 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Buna,
Pentru a putea imprumuta carti de la orice bibloteca judeteana/de sector trebuie sa iti faci un abonament anual.
Daca esti student/elev vei plati jumatate din pretul intreg si trebuie sa prezinti urmatoarele documente:
- carte de identitate;
- foto tip buletin;
- carnet de elev/student vizat pentru anul scolar/universitar in curs;
- taxa pe care trebuie sa o platesti.

Dupa eliberarea acestui abonament, nu trebuie sa faci decat sa iti cauti cartile necesare si sa mergi la biblotecara pentru a le lua in evidenta. In cazul in care ai nevoie de ele mai mult timp poti sa prelungesti perioada.
Orice intarziere dupa expirarea perioadei de imprumut se plateste de regula cu 0, 5 lei/zi, insa preturile pot varia de la o biblioteca la alta.
Mult succes si spor la lectura.

| RobYnRobYn a răspuns:

Ultimul raspuns nu este adevarat.Trebuie sa ai permis, iar daca esti minora, iti vor cere datele parintilor si datele tale din certificatul de nastere(daca esti copil poti merge doar la o anumita filiala a judetului) iar daca esti majora sau ai mai mult de 16 ani iti vor cere doar datele personale din buletin. iti va lua 2 zile pana iti vei putea face permisul. nu trebuie platit (fiindca asa cred bibliotecarii ca atrag cititorii). Permisul iti expira la un an de la creerea acestuia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai trebuie sa iti faci abonament ca sa poti imprumuta o carte. Te duci acolo si iti spune ce trebuie sa faci.De platit nu trebuie sa platesti nimic, imprumuti ce carti vrei pentru 2 saptamani si daca iti trebuie mai mult timp mergi si prelungesti termenul... iar daca intarzii trebuie sa platesti nu stiu ce suma pe zi happy