| AjutoameniipeTPU a întrebat:

La bicicletele cu motor, cate viteze are? Si trebuie folosit ambreiajul ca la masini atunci cand schimbi vitezele sau pornesti de pe loc?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă e d-asta, e cu ambreaj și câteva viteze - altele or fi având mai mult sau mai puțin de șase

https://www.emag.ro/......DPBBWZMBM/

| lpavel a răspuns (pentru sierra1):

Tu esti prost tare nu gluma! laughing unde ai vazut tu bicicleta cu motor cu cutie de viteze? laughing macar daca atasezi un link citeste descrierea, apoi sa stii ce vorbesti sa nu rada lumea de tine cat de prost esti! laughing auzi la el 6 viteze... laughing

| sierra1 a răspuns (pentru lpavel):

" lpavel : Tu esti prost tare nu gluma!"

1 proastă e mă-ta (de remarcat cratima)

2 tu ești mai prost nu știi să citești (oare tu ai scris?): la linkul dat zice pentru cine citește
- Tip ambreiaj: placa de frecare / uscat
- viteze șase

| lpavel a răspuns (pentru sierra1):

Dupa cum am zis, esti mult mai prost decat pari, n-are rost sa-ti mai explic! Un lucru e sigur: tu n-ai vazut in viata ta asa ceva laughing

| sierra1 a răspuns (pentru lpavel):

"lpavel : Dupa cum am zis, esti mult mai prost decat pari"

nu mami- așa cum am mai spus, e proastă mă-ta (cu cratima de rigoare) și după cum ai spus ai demonstrat (cu acte) că ești total pe lângă subiect și nici măcar nu ințelegi asta

| lpavel a răspuns (pentru sierra1):

Iar ma -ta e proasta ca te-a scapat in cap cand erai mic de aceea esti greu de cap si nu intelegi ce citesti! Iar apoi fara sa fi vazut asa ceva mai si faci pe istetul...
Iar cand ai zis ca are ambreiaj si cateva viteze din asta rezulta ca zici ca are si cutie de viteze! Incepi sa-ti dai seama cat de prost ai fost si o intorci altfel! esti prost de ragi! Macar cauta pe Youtube sa vezi cum functioneaza o astfel de bicicleta daca n-ai vazut in viata ta, nu de altceva dar macar sa vezi cat de tampit ai fost cand ai vorbit aici... laughing

| sierra1 a răspuns (pentru lpavel):

~ lpavel: ma -ta e proasta ...ar cand ai zis ca are ambreiaj si cateva viteze din asta rezulta ca zici ca are si cutie de viteze!~

repet: ești maxim de prost chiar mai prost ca mă-ta (observă cratima!) și ce-i mai grav e că nu iți dai seama.

Scrie pe site că are? Da. Punct și du-te și te ascunde

" lpavelr sa vezi cat de tampit ai fost" - ha, iar ai impresia că vorbești cu mă-ta!

| sierra1 a răspuns:

"lpavel a răspuns: Bicicletele cu motor nu au ambreiaj! "

spune-i să se ducă să se culce, i-a obosit neuronul și d-aia debitează inepții

| sierra1 a răspuns:

~ mihai69 : Acesta nu contine sistem propriu de pornire ( automat ), nu are in componenta cutie de viteza~

1 - și cine a zis că ar avea?

2 - parcă mă ignorai, cum de te-ai obosit?

3 - "mihai69: Cât despre ambreiaj - e vorba despre unul centrifugal" - dacă in prezentarea produsului scrie: placa de frecare / uscat, aia E!

| mihai69 a răspuns:

@sierra - amice, [v. Caragiale].
Dacă citești atent descrierea oferită chiar de către vânzător la "minunea" de produs din ofertă, acolo scrie clar, negru pe alb: "KIT MOTOR

Acest sistem este un sistem auxiliar si a fost proiectat si realizat pentru a oferi sprijin utilizatorilor in a se deplasa mai usor cu bicicleta, nu pentru a inlocui sistemul propriu de propulsie a bicicletei. Acesta nu contine sistem propriu de pornire ( automat ), nu are in componenta cutie de viteza, variator de turatie sau orice alt sistem permita variatia cuplului catre roata. Prin urmare nu se poate porni de pe loc autonom."
Cât despre ambreiaj - e vorba despre unul centrifugal.

| lpavel a răspuns:

Bicicletele cu motor nu au ambreiaj! E ca si scuterul, are acceleratie si frana. Cu cat tragi de acceleratie mai tare cu atat mergi mai repede. La biciclete cu motor viteza maxima e 40 km/h!
Unele biciclete cu motor sunt foarte slabe, cand pornesti daca nu ajuti motorul pedaland putin nici nu va porni de pe loc... laughing