| thisissolawl a întrebat:

La ce facultati pot merge daca sunt pe profil de filologie? Si ce pot devenii?

8 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Pai. de la Drept la Litere, etc big grin.
Eu sunt tot la filologie si vreau sa merg pe psihologie, dar poti deveni profesoara de romana, istorie, etc, daca esti la limbi straine poti ajunge translator. Daca mergi pe drept ai avocat, procuror, etc:d. In principiu tot ce are la baza umanul(romana, istoria, limbile straine, psihologia, logica, filozofia). Apropo: e super la filo happy
bafta!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Şi eu sunt la Filologie. Acesta este un profil uman. Aşadar, ai putea merge la facultatea de limbi străine, medicină, psihologie, litere şi ai putea deveni profesor, traducător, medic veterinar, chirurg, pediatru, învăţător, psiholog. Ideea este că sunt destul de multe opţiuni cu toate că la un profil Matematică-Informatică existau şi mai multe.
Mult succes!

| Alexandru98 a răspuns:

Poate ar fi trebuit sa intrebi asta inainte sa mergi la acel profil, dar probabil ai intrat prin repartizare si nu prin optiune.
1. in primul rand, poti face filologie (lb. romana-o limba straina) sau limbi straine (2 limbi straine) - iesi prof, sau traducator - asta ca meserie, dar poti face si altceva pe urma (resurse umane, relatii publice, assistant manager), depinde si ce alte preferinte sau posibilitati gasesti pe piata la momentul respectiv
2. poti face drept - iesi avocat
3. jurnalism
4. poti face S.N.S.P.A - scoala nationala de studii politice si administrative - habar n-am ce ies cei care fac acea facultate, in principiu trebuie sa se implice in politica, daca le place.
5. in principiu poti face orice altceva iti place la o facultate particulara.

profii de la scoala nu va indruma deloc?
p. s. - ca filolog, ar trebui sa stii ca a performa este un barbarism si e si incorect folosit aici

| thisissolawl explică (pentru Alexandru98):

Stiu ca pot merge la drept si ma rog. am ales filologia deoarece eu nu ma decurc la fizica, mate si chimie.

| Alexandru98 a răspuns (pentru thisissolawl):

La filologie nu se face matematica

| thisissolawl explică (pentru Alexandru98):

Ba normal ca se face rolling eyes. Doar trebuie sa dau si la mate bac-ul. straight face

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru thisissolawl):

Nu dai bac la mate. La filologie in clasa a 9a, faci 2 ore pe saptamana de matematica.Si cred ca in clasa a 11a nu mai faci deloc mate, chimie, fizica si biologie.straight face Faci stiinte.

| Despot a răspuns (pentru thisissolawl):

La filologie nu dai bacul din mate. Dai din istorie, romana si geogra sau logicawinking