| alexx102428 a întrebat:

La examenul de Bacalaureat la limba și literatura română nota de la orar se aduna cu nota de la proba scrisă si se face medie se împarte la cele 2 note si se obtine nota finala? Sau cum este?

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu, de prin 2010 nu se mai face asa ceva, doar obtii un calificativ la oral, media aritmetica se va face doar la cele 3 probe scrise.

| Señor1ta a răspuns:

Probele orale: romană, engleză/franceză și tic sunt doar niște competențe, se pun calificative și acele diplome sunt valabile 6 luni.

| Phantelul a răspuns:

Salut, la proba de la romana oral o sa iei un calificativ ( experimentat, avansat sau mediu ), deci nu iei o nota si la cel scris trebuie sa iei minim 5 si media celor 3 materii pe care le dai la scris sa fie peste 6.

| Andreiiii24 a răspuns:

Oralul nu are nici o treaba cu proba scrisa.
Proba orala e pentru a testa cat de cat capacitatea fiecarui elev de a se exprima. etc.
Nota finala de la BAC se face intre probele scrise