| Cristimirol a întrebat:

La jocul Nu te supăra frate poți să mănânci/scoți din joc proprii tai pioni?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O nu, îi pui unul lângă celălalt pe același cerculeț (sau ce-o fi el)

| unvecin a răspuns (pentru sierra1):

Numai dacă joacă singur. laughing

| sierra1 a răspuns (pentru unvecin):

Dar la două mâini

| Catrice a răspuns:

Ii poți manca cu ketchup, muștar, la o friptura de pui, porc laughing

| Lioana a răspuns:

Proprii tai pioni nu-i elimini, doar sunt din aceeasi tabara. Doar pe ai celorlalti jucatori ii elimini daca ajungi pe același cerculeț cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest lucru nu este posibil. Ii pui unu peste altul, sau amandoi pe acelasi cerculet, insa doar pionii jucatorului pot fi scosi. Daca celalalt are 2 pioni pe un cerculet si tu nimeresti pe amandoi, ii scoti pe ambii

| Lucian2473 a răspuns:

Nu! Clar. Pentru ca tu trebuie sa duci pana la capat toti pionii. Exista acel joc pe Facebook numit Ludo unde poti pune doi pioni pe o patratica dar la jocul original „Nu te supara, frate", ma refer la cel care se joaca real, pe carton, exista indicatii scrise pe cutie. Eu stiam ca daca dai un zar iar pionul mutat cade pe alt pion al tau, mutarea nu e valabila. Deci nu ai voie sa pui doi pioni de ai tai pe aceeasi patratica. Va trebui sa muti alt pion daca ai, iar daca nu, nu muti niciunul si continua adversarul.