| BUBULINA a întrebat:

La Mulţi Ani Isuse…

Ştii Isuse, am fost puţin trist acum o săptămână: exact de ziua mea. S-au adunat multe de pe la facultate şi simţeam nevoia să ştiu că cineva îşi aminteşte de mine. Însă dacă cu câţiva ani în urmă eram asaltat, se pare că acum oamenii au mai multe preocupări ca altădată, unii m-au uitat. Mă intreb dacă aşa o fi şi în restul zilelor.

Scuză-mă că Te deranjez cu scrisoarea mea. Poate e sărbătoare mare acum în ceruri. Dar m-am gândit totuşi să nu îi scriu lui Moş Crăciun, ci Ţie. Acolo sus sărbătoriţi naşterea Ta? Sunt naiv, ştiu. Dar noi, oamenii o facem. Şi ca să fie mai specială, pentru că eşti totuşi din veşnicie, ziua Ta de naştere durează 3 zile. 3 zile şi 3 nopţi de sărbătoare, dar gândindu-mă la experienţa mea, îmi dau seama că Tu eşti mai trist ca mine.

3 zile şi 3 nopţi de sărbătoare dar nu Te-a invitat nimeni, tocmai pe Tine. Poate foarte puţini. De ziua mea am primit o cravată roşie. Ţi-aş da-o Ţie cadou. Dar nu ştiu cum Ţi-ar sta; )) Apropo, ce ai primit de ziua Ta? Sau… mai bine să Te întreb: ce vrei să primeşti de ziua Ta?

Ştiu. De ce am impresia că s-ar asorta cu cravata mea? Ah. ceri un lucru atât de scump. cum să ceri inima?! De fapt Tu nu vrei nimic. Doar TOTUL! Cred că de asta nu prea primeşti multe daruri. Fă şi Tu ca Moş Crăciun. El nu are pretenţii. Doar lasă din sac. şi nu bagă. Ne lasă multe minciuni, ai dreptate. Dar Tu nici măcar nu ai sac. Ce ai? Ce dai? Ce ai de oferit în schimb?

Iartă-mă că m-am răstit. Sunt aşa de egoist uneori. Nu vreau nimic. Pentru că ştiu că deja ai dat Totul. Te-ai dat pe tine. Când am să văd un Moş Crăciun răstignit, când am să aud că a mers până la moarte ca să ajungă la mine ATUNCI am să-i scriu lui. Dar până atunci am să-Ţi scriu Ţie. Tu mă cauţi în fiecare zi, nu numai de Crăciun. Şi cred că dacă nu îmi aminteam asta, nu îmi trecea tristeţea şi singurătatea.

Tu cum Te simţi de ziua Ta? Sunt sigur că nu se gândesc prea mulţi la cum Te simţi Tu. Şi eu de multe ori mă aflu în ipostaza asta. Ştiu că nu eşti singur, Îl ai pe Tata, pe Duhul Sfânt, sunteţi în familie cu toţi îngerii. Dar mă gândesc cu teamă că totuşi indiferenţa şi ignorarea mea Te-ar fi putut face să Te simţi singur. Nu ştiu cum e să mori pentru cineva şi să nu-i pese, dar cred că e teribil.

Şi dacă mai toţi Ţi-au mulţumit pentru că ai murit pentru noi, eu vreau să îţi mulţumesc pentru că Te-ai născut pentru mine. La Mulţi Ani Isuse…

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Esti talentata, ai mult bun simt si un suflet mare.
Pentru cei care cred in Dumnezeu si pentru cei care cred si in Iisus poti fi sigura ca macar din punctul asta de vadere nu sunt singuri niciodata.
Pe langa asta chiar cei care citesc ce ai scris se adauga celor care sunt in jurul tau.
Gandeste pozitiv chiar daca astazi e innourat sa stii ca totusi soarele este acolo dupa nori.
Sarbatori Fericite!

5 răspunsuri:
| oz a răspuns:

3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.

Credinta e o chestie interoara.Nu cred ca ar trebui sa postezi pe site-uri diferite rugaciuni sau "scrisori" catre Isus.

| danbnz a răspuns:

Foarte frumos...
Eu unul am inteles, si-ti multumesc ca ai impartasit asta cu noi.
Ma gindesc la pilda semanatorului, cine "cunoaste", va intelege...

| Majj a răspuns:

Iisuse, daca vrei sa nu-L jignesti pe Domnul.

| ewen a răspuns:

Amin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie sincer mi se pare foarta stupida chestia asta, imi pare rau dar e o exagerata prostie. Ce ai vrut de fapt sa demonstrezi cu eastraight face? La mlti ani Isuse?!straight face Mna...ma rog...