| Florinaaaaaaaa a întrebat:

Ma mai ajutati va rog la o problema? puppy dog eyes

Determinati numerele naturale de forma abc[cu bara] care satisfac ab[cu bara]+bc[cu bara]=ca[cu bara]+45

Scuzati categoria.

Multumesc
Funda :d

Răspuns Câştigător
| elysi a răspuns:

La fel ca la toate problemele de genul asta, descompui nr in baza 10. In cazul tau ab=10*a + b, bc=10*b+c iar ca=c*10+a. Daca le aduni ai sa ai 10*a+11*b+c=10*c+a+45
Treci un a in partea stanga si un c in dreapta si faci calculele si iti da: 9*a+11*b=9*c+45
Acum trebuie sa analizezi fiecare caz:
1.) b=1 -> 9*a=9*c+34 -> fals pentru ca a, c nu au valori care sa verifice relatia
Fa la fel si pentru celelalte cazuri... Sper ca ai inteles cum happy

| Florinaaaaaaaa explică (pentru elysi):

Mmm.dar de unde ai scos 34 ca nu imi dau seama? :-s

| elysi a răspuns (pentru Florinaaaaaaaa):

Daca b=1 11*b=11 -> 45-11=34

| Florinaaaaaaaa explică (pentru elysi):

Si trebuie sa mai fac ceva mai departe? laughing

| elysi a răspuns (pentru Florinaaaaaaaa):

Faci acelasi calcul dar pentru b=2 si b=3

| Florinaaaaaaaa explică (pentru elysi):

Aaa...am inteles. multumesc