| oldschoolrom a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu un watermark? Nu ma pricep si am cautat pe internet si nu-i dau de cap. Astept o adresa sa va pot contacta. Multumesc.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Watermark sau "stampila de apa" se imprima mecanic (ca si stampila) in hartie umeda, si se vede in relief dupa uscare.
Pentru imprimare trebuie sa ai o "stampila" metalica (gravata).

| oldschoolrom explică (pentru Bula):

Poate ca n-am specificat dar ma refer la watermark de pus pe poze. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru oldschoolrom):

Te pot ajuta eu, daca imi explici ce si cum vrei.

| Bula a răspuns (pentru oldschoolrom):

La fel se realizeaza, pe hartia pozei, umezita.

Poate te referi la marcajul de autor (sigla ta) pus pe pozele digitale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Da, la aia se refera...

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Marcajul digital il poti face cu un program de desenare si-l salvezi in format GIF cu fundal transparent.
Acel desen se poate copia peste fotografie si... gata marcajul tau happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Sau PNG, e mai "comun" asa.
In Paint e mai greu :3 happy

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu fac deseori si in Paint, in format gif sau in Gimp (gif sau png).
Pentru windowsisti prefer in gif, le e mai "la indemana" big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Preferinte personale, nu inteleg cum reusesti sa faci asa ceva in Paint.
In Gimp mai merge.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

E simplu si in Paint.
Faci desenul amprentei, alegi culoarea pentru fundal cu care-l declar transparent si salvezi ca gif.
Cand vrei sa-l aplici, deschizi gif-ul transparent si poza in doua sesiuni separate de paint. Marchezi si copy la amprenta (ridici in clipboard) dupa care alegi fundal transparent la poza si dai paste. Amprenta va aparea in stanga-sus si o plasezi in locul dorit. La sfarsit salvezi poza modificata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu