| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti lamuriti si pe mine ce este o ERA mai precis?big grin

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

O era=un secol = 100 ani, daca la asta te referi ca altceva nu stiu sa fie thinking

| Essence a răspuns:

Buna Andu :*

o era = 1 secol = 1 veac = 100 de ani.

pup:*

| karellen a răspuns:

O diviziune a timpului istoric marcata de evenimente majore (nasterea lui Iisus Hristos de ex) sau de fenomene naturale importante (erele geologice, de ex)

| TheForeignConstantin a răspuns:

Ai auzit vreodata de DEX? Sa stii ca exista si online. Eu il tin in taburile de sus, ca da, si eu mai am nevoie...

http://www.dex-online.ro/

http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page

| 100%Diana a răspuns:

Pai daca esti la romana verb la timpul trecut, persoana a 3-a sigular si la istorie o era=100 de ani sau cum ar fi ERA noastra, adica pornind de la anul nasterii Domnului Nostru Iisus Hristos, si Inainte de ERA noastra inainte de Hristos.Ai priceput? E un cuvant cu mai multe sensuri.