| Crissy9Sweet a întrebat:

Ma simt singura.De cand am intrat la liceu nu mai am prieteni. Incerc mereu sa intru in vorba cu fetele din clasa mea,dar pe ele le intereseaza numai baietii si sexul. Singura prietena pe care o am este fosta mea colega, dar se pare ca nici ea nu mai vrea sa iasa cu mine deorece isi petrece timpul cu noile ei colege.Inafara de ea la fosta scoala mai eram prietena cu o fata care nu imi mai vorbeste acum si cu un baiat care atunci nu ma mai lasa in pace, iar acum parca nici macar nu mai exist pentru el. Se pare ca eu nu am despre ce sa vorbesc cu noii mei colegi si stau mai tot timpul singura in casa. As iesii sa imi gasesc alti prieteni dar nu stiu unde si cum sa intru in discutie cu ei. Majoritatea adolescentilor vorbesc numi despre relatii, alcool si sex, iar eu nu. Nu stiu ce sa fac sau unde sa gasesc adolescenti care sa aiba aceleasi pasiuni ca si mine. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

E greu sa gasesti o persoana care sa nu fie asa in ziua de azi....totusi daca spui ca esti diferita,felicitarile mele esti printre putinele.
Depinde si de ce pasiuni ai.dar incearca sa mergi in locuri in care stii ca se aduna oameni cu aceleasi gusturi ca si tine!
De ex : iti place sa citesti, te duci la biblioteca publica, iti place muzica buna.te duci la un club de jazz, iti place sa dansezi, te duci intr-un club..etc
Du-te acolo unde te simti tu in largul tau, unde te simti tu bine ..si persoanele pe care o sa le gasesti acolo o sa iti fie mai apropiate dacat o sa iti fie colegele tale vreodata!
2 )
Suntem pe internet..cu toate ca suntem anonimi si probabil ca nu o sa ne vedem in realitate, aici poti gasi cel mai usor persoanele cu care ai ceva in comun.
Si chiar daca probabil nu o sa va vedeti vreodata in viata reala, e frumos sa stii ca ai niste amici cu care sa vorbesti atunci cand esti posomorata sau nu ai cu cine sa iesi in oras

8 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Din pacate, si regret asta, dar te pot ajuta doar cu niste sfaturisad
E bine ca nu vrei sa vorbesti despre aceleasi lucruri despre care fetele de la tine din clasa vorbesc, pentru ca alea nu-s fete sunt doar... hmm. curve.
Una nu cred ca e in stare sa se cupleze cu un baiat si sa vb doar despre el, sa nu se gandeasca la altul, dar asta nu e treaba mea.
Important este ca ca tu nu esti ca ele, si asta imi placehappy
Nu sta singura in clasa, stai singura pe hol, nu stiu, te uiti pe geam de exemplu, si poate cineva v-a venii si iti v-a tine companie, cineva la fel de singur.
Si eu am fost la fel, a trebuit sa ma dau drept un mic "golan" pe langa fostii mei colegi ca sa ma accepte, dar de cand m-am mutat la alt profil pot fi eu insumi.
Daca nu vrei sa te imprietenesti cu fetele de la tine din clasa, te poti imprietenii cu fete din alte clase.
Prieteni gasesti in multe locuri, tot ce trebuie sa faci este nu sa stii sa cauti, ci sa stii sa alegi, si tu faci bien ca nu-i alegi pe acestia, mai bine un prieten si bun decat 100 si prosti.
Doar cu atat te pot ajuta, sa te incurajez si sa te sfatuiesc sa-ti cauti prieteni prin alte clase, sa incerci sa vezi la iesire cand iesi cu toata lumea, ce fata/baiat este singur/singura, si cum se cmporta cand nu e cu nimeni in preajma si atunci poti intra in vorba cu el, pentru ca atunci cand sunt in grup sunt mai rai...
Daca te mai pot ajuta cu ceva, nu stiu ce, dar daca ai nevoie, ma anuntiwinking

| darrio2007 a răspuns:

Sunt de acord cu Apache.Este mare lucru sa nu discuti despre sex in ziua de azi.Mai ales ca sunt fete care au ajuns sa vorbeasca mai vulgar decat baietii.Anturajul si educatia precara duc la asa ceva.Vei gasi aici destule persoane care nu pun pe primul plan sexul si celelalte.Am sa te adaug ca prietena si poate mai vorbim.

| MadRaven a răspuns:

Pai ar fi cateva solutii:
1. Vorbesti si tu cu fetele alea despre baieti si sex, dar nu ti-o recomand
2.Pai ai putea sa incerci sa te imprietenesti cu cativa baieti, eu ma inteleg mult mai bine cu baietii decat cu fetele
3.ai putea sa te imprietenesti cu oameni care au aceleasi pasiuni ca ale tale, nu neaparat din liceu, poti socializa cu persoane din alte locuri, pe chat-uri si site-uri de socializare
4.ar trebui sa iti faci un jurnal, te poti gandi la el ca la cea mai buna prietena, careia ii povestesti totul
5. poti ramane exact asa, mai bine fara prieteni decat inconjurata de prieteni falsi.Crede-ma,am trecut prin situatia asta, acum cred ca e mult mai bine sa fii singura si cu prieteni pe care nu i-ai vazut niciodata fata-n fata, decat cu asa-zise prietene, care se gandesc doar la baieti si la sex.Eu ti-as resomanda sa te feresti de astfel de fete carora le sta capul doar la iubitei, la indragosteli, la sex etc.Iti poti face un anturaj total gresit.
Sper sa reusesti sa o scoti la capat:*:-H

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi spui!
Asa antisociala ca in clasa a 9-a nu am mai fost niciodata.
Inainte mai gaseam cate o fata in clasa cu care sa vorbesc, dar acum 0.

Ma rog era vorba despre tine aici.
Iti place sa citesti? La biblioteca ai gasi oameni interesanti.
Sau ce iti place tie sa faci...incearca sa faci un curs pe tema asta.
Ai putea de asemena sa nu mai cauti prieteni doar printre persoanele de varsta ta.O fata cu doi ani mai mica nu are atatea idei idioate.
La ce liceu esti? Pentru ca mi s-a parut bizar...si la mine se gandesc la tampenii dar nu chiar asa poate liceul ala nu e de tine, poate esti mai buna de atat, la un liceu bun sunt si discutii mai de bun gust.
Ma rog, eu ma inchid intr-o carte buna, am obosit sa incerc sa imi mai fac prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai aproape un an (scolar) de cand ai inceput liceul, deci alta e problema cu tine... Poate nu ai ales liceul potrivit, altfel pana acum ar fi trebuit sa te obisnuiesti.
Nu spui nimic despre hobby-urile tale, despre ce iti place, ce te pasioneaza, sau ce iti doresti sa devii la terminarea studiilor. happy
Oricum, in functie de preocuparile tale, iti poti gasi pentru inceput pe internet un grup care sa aiba interese apropiate de ale tale.
Pana atunci poti sa te imprietenesti cu cativa useri TPU, bine'nteles trimitandu-le cerere. big grin

| Laugh25 a răspuns:

Of se pare ca nu numai eu patesc asastraight face
Eu sincer abia astept sa termin la inchisoarea astalaughing
exact la fel este si la mine..numai ca mi-a mai ramas o prietena(care nu o mai suport) si o colega cu care ma mai inteleg cat de cat dar in rest... offff
MAI iesi si tu afara din casa, clasa o sa vezi ca pana la urma te intelegi cu carevahappy
stai in banca ta da'i naibalaughing
mai putin si se termina si astaoh go on

| ciocox a răspuns:

Bunabig grin.Te inteleg si eu am aceeasi problema ca a ta si ma intrebam daca nu vrei sa imi dai id-ul tau de mess ca sa vorbim.M-am uitat pe blogul tau am vazut ca iti place sa desenezi, si eu am acelasi hobby ca al tau, poate ne vom intelegebig grin.Atept raspunsul tau.

| mari15 a răspuns:

Poate ca si tu esti "alfel" fata de ei sau prea timida pentru a sta de vorba cu ei, nu este greu sa iti faci prieteni mai ales in liceu, asa mi s-a intamplat si mie la inceputul clasei a9 dar acum totul e bine, chiar daca nu am multi prieteni; putini si buni! Incerca sa stai de vorba cu ei si sa iei legatura cu fostii prietenibig grin