| anonim_4396 a întrebat:

Mai exista unitati militare abandonate/fabrici de armament (de preferat fabrici ce produceau vehicule militare daca exista/cazarme etc?
Imi place sa explorez astfel de locuri parasite, in special obiective militare, dar vad ca multe s-au demolat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, din pacate, rareori vei gasi obiective militare lasate in paragina si care sa fie in acelasi timp accesibile personalului civil.

Chiar daca ai putea, (ipotetic) patrunde in anexele dezafectate ale unei baze militare, ai fi dezamagit sa constati ca sunt doar pereti goi in interior.

Cand vine vorba despre obiective militare, dezafectarea acestora se face rarisim dar implica "dezbracarea" unitatii de toata logistica si eventualele linii de productie existente.
Prin urmare, nici nu ti-ai putea da seama ca acolo a fost unitate militare, doar dupa peretii goi.

Iti recomand pentru urban adventures, zonele din jurul minelor de carbune dezafectate din Judetul Gorj, Dolj si Valcea.
Vei putea gasi orase fantome sau cundoar 2-3 persoane locuind in ele, dispensare medicale abandonate si chiar ruine de fabrici si uzine in care mai poti gasi "fragmente de istorie".

Nu este singura regiune din Romania unde poti intalni astfel de obiective. Poti cauta pe internet locatiile imense unde s-au construit "orase muncitoresti", majoritatea fiind acum in stadiul de ruina / nelocuite.

Distractie placuta.

| DenisAurelian a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai bun raspuns, mersi!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant pitite prin tara, nu au bani sa demoleze infrastructuri vechi si se duc aurolacii in ele sa doarma

| darrio2007 a răspuns:

Si ce crezi ca ai sa vezi? Cladiri parasite.

| DenisAurelian a răspuns (pentru darrio2007):

Da omule, tocmai asta e ideea, poate pentru tine sunt doar niste simple cladiri abandonate, pentru mine inseamna mult mai mult, mici bucati de istorie, uitate in timp

| sierra1 a răspuns:

"Imi place sa explorez ...in special obiective militare"

mda, poate te trezești cu vreoun glonț in scăfârlie in timpul "explorărilor" tale

| DenisAurelian a răspuns (pentru sierra1):

Si daca ar fi cazul sa fiu prins, nu trage nimeni in tine asa aiurea atata timp cat nu reprezinti un pericol, imi asumwinking

| sierra1 a răspuns (pentru DenisAurelian):

"nu trage nimeni in tine asa aiurea atata timp cat nu reprezinti un pericol"

nu știi ce are in cap ăla de păzește acele "obiective militare" - incearcă!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Abandonate nu, dar poti vizita Arsenal Park de la Orastie, o locatie extraordinara.

| DenisAurelian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am fost, e super fain acolo

| Vântulalb a răspuns:

Chiar daca nu mai sunt ocupate de soldati, sunt pazite. Stiu sigur. Nu ma intreba de unde.