| Decebalul a întrebat:

Mi-am luat doi pesti xipho si i-am pus in acvariu, unde, mai am si alte specii de pesti. Oare cand o sa depuna icre celelalte specii si o sa iasa pesti mici nu o sa-i manânce?

Răspuns Câştigător
| Petrisor24 a răspuns:

Xipho nu depuna icre dar fac pui vii, LA mine a făcut pui vreo 6 femei xipho de 8 cm si mi iesit 450 de pui in total. O pui in alt acvariu cam de 10 l pui cusca de maternitate in acvariu de 10l. Cand face pui ies prin gaurile de la maternitate in acvariu de 10 l can vezi ca femeia nu mai are pată neagră sub abdomen inseamna ca nu mai are pui

2 răspunsuri:
| UsernameUitat a răspuns:

Ba da, o sa ii manance happy Cand incep puii sa creasca, incat sa ii vezi, scoate-i intr-un acvariu mai mic, sau intr-un bol, ceva happy Dar vezi sa aiba instalatie de oxigen si acolo...sa nu ramana fara aer in apa. Oricum nu o sa reusesti sa ii salvezi pe toti, dar mai multi ajung sa creasca mari, decat daca ii lasi in acvariu cu ceilalti pesti. Dupa o saptamana, doua, poti sa ii pui inapoi, daca crezi ca au crescut destul. Bafta!

| MihaiBotea1819 a răspuns:

Da, o sa ii manance. Inainte ca femela sa depuna icrele ai putea sa o muti intr-un acvariu seperat (creşa) [ daca ai unul] sau intr-un borcan.
P.S. Imediat ce femela a depus icrele trebuie scoasa din acvariu altfel le va manca!