| Eclectica a întrebat:

Mi-am luat tava cu sase forme de silicon rotunde destul de incapatoare. As vrea sa coc ceva amestecuri, dar nu dulciuri. Stiti unde gasesc retete sau aveti sugestii? Carne tocata dezgehtata n-am, dar ceva cu sunca as face...Multam!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai simplu:
Captusesti interiorul cu aluat de foi de placinta intinsa si taiata la marime potrivita, iar in paharelele formate introduci ORICE amestec doresti.
Dupa ce le-ai bagat la cuptor si s-au copt, poti pune deasupra ce acoperire doresti, dupa gust.
Pentru aluat ne-dulce poti folosi in amestec: carne tocata sau taiata marunt, felie de sunca sau bacon (pentru "captuseala", peste aluatul de placinta), legume taiate marunt sau razulite (morcov, sfecla, conopida, varza, gulii etc. sau amestec), ciuperci si/sau ceapa verde/alba/rosie taiat marunt, amestecate cu bulian, catchup sau smantana.
Cand s-au copt, la cald, se pot acoperi cu cas razulit sau felii, iar la servire (calda sau rece) se mai pune o lingura de bulion / catchup sau smantana, dupa gust.

Totul depinde de fantezie si pricepere.
Sunt extrem de gustoase, iar cu putina exersare iti vei "dobori" musafirii cu aceste bunatati!

Pofta buna!
happy

1 răspuns:
| CristianaCrissPinka2002 a răspuns:

Poti sa cauti pe Facebook sau Instagram : tasty food
Iar de acolo iti poti lua multe idei