| Cristina788 a întrebat:

Mi s-a furat telefonul mobil acum 3 zile, era telefon nou samsung de 10 milioane, cum il dau in urmarire pe cel care mi l-a furat? daca sun la politie ce rezolv? cum sa ma prezint cum incep sa explic situatia si ce s-a intamplat? va rog ajutati-ma sunt mai timida de fel! nu pot sa le spun parintilor ca mi s-a furat telefonul ca ma omoara! mai bine prefer sa ma descurc singura!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti minora, nu te poti descurca singura, fiindca la politie vor solicita un parinte care sa fie de fata cand dai declaratii. E suficient sa te duci cu un parinte la sectia de politie de care apartineti si sa spui ca vrei sa reclami un furt. Restul il vei face cum spun politistii.
Problema este de ce un copil are un telefon de 10 milioane? Mi se pare o mare prostie. Parintii nu au de ce sa te omoare, ei au fost absolut absurzi si nebuni cumparand unui copil asa ceva. Trebuie sa le fie invatatura de minte. Un copil trebuie sa aiba cel mai simplu si mai ieftin telefon, pana la urma il folosesti strict pentru urgente si ca sa stie ai tai unde esti, nimic mai mult. Asadar, e doar vina celui care a avut ideea asta absurda (am mai vazut parinti care simt nevoia sa-si arate bogatia cumparandu-le copiilor lor telefoane scumpe si inutile).

| RS4 a răspuns:

Nu prea mai ai cum sa-l recuperezi doar daca sti exact cum arata persoana care ti l-a luat! dar slabe sanse, poate deja e vandut a 4-a oara, si i s-a pierdut urma!

| RS4 a răspuns:

Acum am citit si postarea ta mai veche! e clar, unul din cei care au fost in casa ta, anunti politia si ancheteaza pe fiecare, pana iese telefonul! se pare ca nu toti din casa iti erau prieteni! fereste-te de astfel de persoane! e mai bine cu prieteni mai putini, dar adevarati, carora sa le poti lasa si casa in grija o perioada de timp, iar cand te intorci sa fie totul in regula!

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Eu zic sa suni si la politie sa le zici si parintilor, cu cat mai repede cu atat mai bine, pentru ca dupa ce trece timpul o sa fie mai greu sa-ti recuperezi telefonul, oricum daca esti minora trebuie sa mergi cu parintii la sectie, ei o sa afle oricum ca nu mai ai telefon, si mie mi-a fost furat dar am fost chiar in ziua aia la sectie, oricum povestea mea e diferita

| frvtel a răspuns:

Nu trebuie sa suni nicaieri, ci sa mergi cu factura care ti-a dat-o cand ai cumparat telefonul la politie si sa faci o plangere in scris si ei daca o sa-l gaseasca o sa te contacteze. Oricum sanse mici sunt sa mai gaseasca telefonul.

| yanis a răspuns:

Singura nu poti. oricum vor afla. daca te duci la politie te cheama cu parintii.etc etc...deci lasa problema spre rezolvare parintilor

| vis a răspuns:

Da stii cine ti lo furat?! daca da suni la politie si le zice ca ti lo furat si zici cine si-l salta nimic mai mult

| QuitQusifor a răspuns:

Daca sti cine ti`l-a luat atunci
daca nu
nu ai ce sa faci ala este un hot de buzunare
sunt mii in Romania

| andreea_4139 a răspuns:

Nu rezolvii nimic cu politia.degeaba te duci. totul e sa ramai impacata cu gandul ca nul mai ai...asta esad. traim in Romania si asta ne ocupa tot timpulwinking

| Niros19 a răspuns:

Pai o sa fie mai greu fara ajutorul parontilor mult mai greu dar trebuie sa explici cam cum arata tipul ala telefonul si sa dai alte detalii in legatura cu ce s-a intamplat dar cel mai usor e sa spui parintilor ca in proverbul acela "Minciuna marturisita e pe jumatate iertata" noroc big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FCGS1xpycNQ Tear fi ajutat asta dar e prea tarziu pentru alti poate fi bun acest link daca nu intelegeti ceva ma puteti contacta la id asta de messenger pikemobidans

| VictorMihail1990 a răspuns:

Nici eu nu stiu sa procedez si am doar 10 ani
si mie mi s-a furat telefonul Samsung de 5 milioane si le-am spus parintilor si am incurcato asa ca nu le spune
uite cu sa procedezi
intra pe google earth
scrie adresa sau numele macar(numele a cui persoane crezi ca ti la furat)sau daca tii minte codul de pe baterie trimitel la politie si til va afla