| Alexandra. a întrebat:

Neata TPU! Cum as putea sa imi conving parintii sa imi ia de Craciun lentile de contact? Nu vor nici cum.Care dintre voi a purtat? Cat costa? Sunt usor de manevrat? Se pot scoate usor din ochii fara sa te lovesti?
Astept sfaturi!batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Sakura25 a răspuns:

Ofera ceva inainte sa le ceri.Note bune, comportament dorit de ei, devreme acasa etc.Pretul variaza intre 53-200 ron.Instructiunile sunt in cutiuta lor.Am avut si eu lentile de contact acum 6 ani.Pe atunci eram foarte incantata, dar acum am probleme de vedere, din cauza ca intre lentila si ochi isi mai faceau loc particulele de praf din aer, machiajul.Sunt pro si contra.Ai grija cum le folosesti.

5 răspunsuri:
| ALice_4674 a răspuns:

Incearca sa iei note MARI la teze, lucrari, examene sau ce o sa iei. Poate asa o sa se razgandeasca.eu asa o sa incerc
Luaţi lentila din suport, şi o puneţi pe degetul arătător, cu faţa lentilei lipită de buricul degetului. Cu grijă la echibrul lentilei pe deget, că altfel se poate apleca într-o parte, şi să se lipească pe o laterală de deget. Dacă s-a întâmplat treaba asta (şi credeţi-mă că se întâmplă des), îndreptaţi-o să stea frumuşel ca în poză, atfel nu puteţi continua procedura de aplicare pe ochi.
Recomandare: după ce aţi scoas lentila din suportul în care stă scufundată în soluţie, apucaţi-o cu două degete de o parte, atingând uşor cealaltă parte de marginea suportului, astfel încât să se mai scurgă soluţie de pe lentilă, să nu se mai lipească aşa uşor de deget.

ATENŢIE la faţă/spate!
Lentila trebuie să aibă forma de bol, cu marginile îndreptate în sus, nu răsfrânte în jos.
Dacă e în situaţia incorectă, înseamnă că e pe dos. În plus, dacă e pusă pe dos, lentila vă va jena destul de tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu, te duci cu ei la oftalmolog happy. In ciuda legendelor din jurul lor, lentilele sunt recomandate mai ales in cazul miopiilor, cand le porti toata ziua. Daca porti doar ochelari de scris, nu sunt foarte placute, ca tot trebuie sa le iei jos si invers. Ai putea sa te duci cu parintii la un magazin specializat care are si medic oftalmolog. De obicei au lentile din latex de unica folosinta si le poti incerca. Practic, e un fel de test - daca esti alergica sau nu -, se face pe loc, iar medicul iti va spune daca ti se potrivesc sau nu. Tot el te va invata si cum se pun, cum se intretin, si iti va recomanda, functie de dioptrii si evolutia acestora, textura lor si perioada de uzitare. Pentru inceput, e recomandat sa iti iei pentru o luna sau 3 luni. Dar mai multe iti spune el... Dupa ce te obisnuiesti, sunt floare la ureche. Nu se vad foarte tare (pupila e un pic mai bombata, dar nu e evident) si in plus senzatia ca nu porti niste sarme pe nas si vederea e aparent nelimitata nu se compara cu nimic... - Raluca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P. S: preturile variaza, de la 100 la 400 lei sau chiar mai mult. Tot Raluca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce iti trebuiesc lentile de contact? Ochii tai nu sunt frumosi? De ce vrei sa acoperi valoarea ochilor tai cu lentile de contact?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai alexandra, deci tu nu stii prea multe despre aceste lentile, dar VREI sa porti.de ce? care e problema? nu vezi bine? nu-ti plac ochii tai? fiindca vad la foarte multe fete diferite nemultumiri, legate de, par, greutate, culori, machiaje, dar se pierde esentialul, in nimicuri de genul asta.nimicuri artificiale dealfel. iar un baiat destept iubeste FEMEIA, nu plasticul, metalele din limba buric, gene spancene si vopselele date pe ea?