| anonim_4396 a întrebat:

Nu imi fac tema pe site, dar vreau sa ma ajutati cu ceva la geometrie ...Cum aflu complementul unui unghi ( ca de exemplu 72 de grade), dar cum le aflu pe cele cu grade minute si secunde?
Dar ce ste complementul unui unghi ca nu am scris nimic pe caiet de asa cevathinking
Vreau doar sa imi dati un exemplu si restul` le fac eu love struck

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Doua unghiuri sunt complementare daca suma masurilor
lor este 90 de grade.Deci vei scadea din 90 de grade masura unghiului cunoscut si obtii masura unghiului complementar.
De exemplu, daca ai un unghi de masura 30 de grade, unghiul sau complementar este unghiul de masura 90 de grade - 30 de grade = 60 de grade.

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

COMPLEMÉNT s. n. 1. complinire; ceea ce se adaugă la ceva pentru a-l întregi. complementul unui număr = număr care se obține prin scăderea unui alt număr inițial. * (mat.) unghi care, împreună cu un unghi dat, însumează 90°. 2. parte secundară a propoziției care determină un verb, un adjectiv sau adverb. * obiect (6). 3. alexină. (< fr. complément, lat. complementum)
unghi de 72, complement măsură =90-72= 18
18grade = 17grade 59 minute și 60sec // un grad are 60 de minute și un minut 60 de secunde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand unghiurile sunt complementare suma lor trebuie sa aiba 90 grade. daca unghuiul tau are 72' celalalt are 90-72=18'. funda

| Ruxxxxxxx a răspuns:

Adica scazi 90 de grade minus 72 de grade si vezi cat iti da raspunsul adica 18 grade laughing))
sper sa-ti fiie de folos... complementul are 90 de grade