| anonim_4396 a întrebat:

O persoana a depus la banca suma de 2000 lei. aflati ce suma va avea in contul sau dupa un an daca dobanda anuala aste 6%.

Răspuns Câştigător
| youmail a răspuns:

2120 cum am facut

daca avea 1000 atunci cu 6 dintr-o suta insemna ca ii dadea banca inca 60 de lei
+ inca pe atat
(60+60) ca are 2-000 ii va da 120
in total 2120

| dana85 a răspuns (pentru youmail):

Minus comisioanele de intretinere si taxe de retragere...

12 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

2120 asta daca banca nu mai percepe alte comisjioane - gen intretinere cont, extragere etc.

| anonim_4396 explică (pentru anutza):

Asta daca banca nu e in RO; daca e, dupa un an gaseste o sala de jocuri unde a fost banca,si numai daca e foarte norocos, si aparatele alea dau ceva, are sanse sa plece cu ceva bani acasa.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Daca nici calculul asta simplu nu sti sa il faci... poti sa te sinucizi de pe acum ca oricum traiesti degaba!

| S3c0ndSh0t a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

De accord cu tine friend.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru S3c0ndSh0t):

Ba frate stiu ca cei mari ziceau de noi ca nu mai avem speranta dar deh noi cat de cat ne-am mai rasarit... Dracu, e asa greu sa imparti suma la 100 si pe urma sa o inmultesti cu 6?

| secretsisecret a răspuns:

De ce suntem noi obligati sa va facem voua temele? uita-te in regulament si vezi ce scrie!

| corolav a răspuns:

Banca percepe şi impozit pe dobîndă. Cît e acesta?

| anutza a răspuns (pentru corolav):

Nu banca - statul
e 16%

| corolav a răspuns (pentru anutza):

Nu te duci tu să-i dai la stat. Îi laşi la bancă, Banca îţi impozitul şi apoi ea îi dă la fisc. Eu cînd am zis de impozit m-am referit la faptul că tu trebuia să comunici acest lucru şi apoi să aştepţi un răspuns. Tu nu ştii să calculezi şi tot tu eşti cea cu răspunsul ireverenţios.

| anutza a răspuns (pentru corolav):

Banca iti opreste pentru a da impozit la stat, nu pentru ea la asta m-am referit
stiu mai multe decat crezi sad

| diana654 a răspuns:

CALCulezi 6% din 2000, dar noi sti ca din = imultire
=__6__ ( sase supra 100) ori(imultit) 2000= taiem 2000cu 100=20
6 ORI 20=120(dobanda pe care o primeste dar nu totalul)
2000+120=2120
sper sa-ti fie de folos