| Poinsettia a întrebat:

Oamenii timizi in adolescenta reusesc sa treaca de timiditate pana la varsta de 25 de ani?

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Depinde de ei. Import este ca timid fiind sa intelegi sa te accepti, sa vezi ca pur si simplu iti pasa fata de altii si nu poti calca pe cadavre. Asta e un prim pas, sa intelegi ca fiecare e diferit. Ai calitati si defecte ca oricine. Apoi trebuie sa iti cultivi calitatile si sa incerci sa scapi de defecte. Cauta sprijin la persoanele calde care vezi ca vor sa te ajute. Si fereste-te de persoanele rautacioase care fac misto de tine sau care merg pe principiul : tu esti gresit, trebuie sa te schimb. De obicei pe la 25 de ani deja prinzi incredere in tine. Dar asta depinde cate riscuri iti asumi. Trebuie sa iti dai seama ce vrei sa faci cu viata ta. Sa ai visele tale, sa stii pentru ce lupti. Din asta iti vei lua puterea ca sa treci peste fiecare zi. Viata e cu bune si rele. Important este sa intelegi ca tu ai drumul tau. Si sa te informezi. Nu dintr-o singura sursa. Eu am fost un timid toata viata mea. Totusi, acum la 20 de ani parca e mai bine. Simt ca sunt aproape de omul acela care nu mai este timid. Important este sa iti dai seama unde gresesti si unde esti fortat sa gresesti. Ca nu e acelasi lucru. Daca te pierzi cand esti printre persoane rautacioase pur si simplu le elimini din viata ta. Astfel de persoane te descurajeaza si e important sa le eviti pentru inceput. De obicei in intervalul 20 -25 de ani scapi de timiditate. Atunci vei fi nevoit sa iti iei viata in maini ca vrei ca nu vrei. Pentru ca doar asa poti scapa de persoanele rautacioase si care nu te inteleg. Cauta sa ai niste prieteni, oameni alaturi de care sa simti ca nu trebuie sa minti sau sa te prefaci. Asa vei capata incredere. Cu ei alaturi va fi mult mai usor ca timid sa faci acei primi pasi de care depinde viata ta.

mira
| mira a răspuns:

Unii da, altii nu.

| shadovv a răspuns:

Depinde... eu sunt destul de timid si incep deja sa vad cateva schimbari si am doar 15

| Crisyy a răspuns:

Depinde de fiecare persoanahappy

| Georgiana2905 a răspuns:

Eu cred ca da, si zic asta pentru ca... Daca vei fi inconjurat de persoane care sa te faca sa devi altfel, daca anturajul de pana acum se schimba catusi de putin. Timiditatea o invingi cu ajutorul prietenilor sau cu ajutorul tau. Fi sigur pe ceea ce vrei si exprima siguranta. Candva am fost si eu timida dar am treucm peste cu ajutorul tatalui vitreg, odata ce am ajuns la liceu, apoi facultate. Deci se poate

| cîrne a răspuns:

Sper!

| elico a răspuns:

Desigur eu am 29 de ani sigur ca reusesc draga mea