| DestroyerVIPx a întrebat:

Pe care riu se gaseste cascada Niagara

Răspuns Câştigător
| Vicky999 a răspuns:

Pe raul Niagara

4 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

E...complicat. Unii zic ca se afla pe raul Niagara, care de fapt este o legatura intre lacurile Erie si Ontario care se afla la o diferenta de nivel, astfel ca apa curge dintr-unul in celalalt. Lacurile astea se afla la granita intre SUA si Canada.
Altii zic ca raul este de fapt un fluviu- fluviul Sf. Laurentiu care strabate mai multe din lacurile alea din zona, adica raul asta, Niagara, e inclus in fluviul asta( pentru ca raul niagara e doar intre cele 2 lacuri de mai sus- iar fluviul cica le traverseaza pe toate).
In fine sunt mai multe variante, cert e ca eu stiam de multa vreme de fluviul St Laurentiu iar de raul Niagara am auzit mai incoace.
Uite o harta ca sa iti faci o idee. Niagara nu figureaza dar e undeva intre Erie si Ontario- pe care le vezi aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:Grlakes_lawrence_map2.png

| Captoresque a răspuns:

Pentru tine: http://lmgtfy.com/? q=niagara+falls

E greu să folosești Google, nu-i așa? Ce motor de căutare prost, niciodată nu găsești ce-ți trebuie.

| WhatMeanLove a răspuns (pentru Captoresque):

Se pare ca TPU-ul e folosit pe post de GOOGLE.
happy

| justyoung9 a răspuns:

Lacul Erie este legat cu lacul Ontario prin râul Niagara