| PanicInThePentagram a întrebat:

Pentru a pleca in Italia iti trebuie neaparat pasaport sau doar buletin?

Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Daca ai sub 18 ani, adica esti minor pasaportul este obligatoriu, dupa poti sa mergi doar cu buletinul cam peste tot in Europa, mai exact in tarile ce au aderat la spatiul Schengen pana in prezent. ( http://ro.wikipedia.org/wiki/Spa%C8%9Biul_Schengen ) Daca esti minor si nu pleci cu parintii ai nevoie de procura pe numele celui care te scoate din tara, cand o faci trebuie sa fie prezenti ambii parinti si cel pe numele caruia se face procura. Cand te duci sa-ti faci pasaport ai nevoie din nou de ambii parinti si de nu stiu ce acte pe care sa le aiba la ei. Aici gasesti mai multe informatii (nu conetaza ca e din Focsani, legile sunt aceleasi) http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexVrancea.htm

6 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Daca ai varsta sub 18 ani poti merge cu buletinul doar insotit de un parinte
Ca sa mergi cu buletinul singur trebuie sa ai de la 18 ani in sus

| XpLoD_6585 a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport neaparat, poti merge cu buletinul.

| Alexutzapoopuic a răspuns:

Daca esti minor trebuie pasaport, major, buletin

Răspuns utilizator avertizat
| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Daca ai peste 18 ani poti merge doar cu buletinul, daca esti inca minor poti merge insotit de parintii tai sau cu un alt adult dar cu procura de la parinti

| IoNuTz6666 a răspuns:

Nai nevoie de pasaport poti cu buletinu funda?::X:X