| anonim_4396 a întrebat:

Pentru fanii anime.nijikon si otaku nu e tot aia? xD

5 răspunsuri:
| DeeDee a răspuns:

Nu elaughing

La inceput a existat un singur festival, Otaku, ce avea loc primavara, apoi organizatorii s-au certat si s-au despartit in 2, desi pe alocuri exista unii organizatori care participa la ambele festivale). Asa am ajuns sa avem 2 festivale, Otaku primavara si NijiKon toamna. (yay pentru noi^^)

Otaku festival, la fel cum ii zice si numele, se concentreaza mai mult pe cultura Otaku (nerd pentru japonezi), care se refera si la moda, cultura, ciudatenii postmoderniste pe care cateodata nu le priceplaughing dar si ei si-au dat seama ca nu o sa poata atrage mult public din Romania cu undergroundul lor, asa ca au mai baga cosplay, manga, anime, concurs de amv-uri...

NijiKon este acel festival un pic mai abordabil ca si concept - ai manga, anime, amv-uri, cosplay, desene, marfa de peste hotare, etc., etc. Cateodata mai baga si ei chestii Otaku ca sa ocupe timpul, dar mai putin. Au inceput si ei sa aduca cultura Japoneza, dar partea frumoasa si inteligibila a ei (de exemplu, profa care canta la shamisen de anul trecut)

Asa se face ca dupa vreo 3 festivale au inceput sa se cam identifice ca idei si program, dar din moment ce ai pus aceasta intrebare, mi s-a parut normal sa te lamuresc, ca cineva care a participa la aceste festivale de cand au aparut la noi.

| Giuly_3112 a răspuns:

Buna pai da ii tot una doar is doua festivaluri cu nume diferitehappy

| Cryzy a răspuns:

Dedee nu a avut dreptate totala. Sunt la fel. Si Nijikonul tot pentru otaci este. Personal Nijikon mi se pare mult mai dezvoltat cand vine vorba de standuri si locatii mult mai spatioase. In rest e la fel...winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu chiar...sunt foarte asemanatoare dar numele determina anotimpul si daca ar fi sa ne uitam mai bine, sunt aranjamente diferite...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BA da! Exista doar Otaku dar s-au certat si asa a luat fiinta Nijikonul... Otaku pune accent pe cultura, Nijikon-ul mai mult pe partea distractiva XD