| StefanDrg a întrebat:

Pisica mea ( rasa Angora Turceasca ) sta de mult timp inchisa in casa, si m-am gandit cand am timp liber, sa ies cu ea la o plimbare in padure. Dar imi e frica sa nu faca purici. Puricii astia de unde apar? Asa din senin sau cum e?

Răspuns Câştigător
| Uvox a răspuns:

Puricii nu apar, nu face nici daca nu e spălată toata viata.
Ca si capușele, le ia de undeva. Sunt insecte parazite, le poate lua de unde exista.
Zgarda impotriva, pastile sau solutii speciale pentru pisici si evident igienă.

3 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Daca este deparazitata extern, nu ai de ce sa te temi, nu va lua paraziti externi.Sa ti cont de faptul ca ea a stat mult timp in casa, daca o scoti in natura poate fi un stres foarte mare pentru ea ce-i poate dauna sanatatii.

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Parazitare externa si interna oricum trebuie sa ii faci (si daca ii faci nu ar trebui sa ai de ce sa-ti faci griji, dar sa fie facute la timp). Purici oricum poti sa iei tu si sa ii duci in casa, deci ea poate lua si fara sa iasa din casa.

| ArmywCode a răspuns:

Puricii pe pisica apar de la caldura si de la nespalat. In padure/pasuni poate lua capuse deci ai grija sa o verifici in urechi/pe la gat.