| anonim_4396 a întrebat:

Pot castiga bani dupa urma unui blog?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Intra pe www.picturadecorativapepereti.blogspot.com Si vezi ce gasesti acolo. Blogul acela mi-a bagat in buzunare ceva "maruntis" - vreo citeva mii de RON (zeci de milioane lei vechi). Asa ca, raspunsul e DA, se poate! Totul e sa stii cum sa il faci, si sa ai idee cum sa il optimizezi (asta e foarte usor la www.blogger.com, pentru ca apartine de Google) pentru a aparea in primele rezultate ale cautarii motoarelor de cautare.

| Sensitive a răspuns (pentru cristi202):

Dupa cat timp ai inceput sa ai profit dupa urma blogului?

| cristi202 a răspuns (pentru Sensitive):

La inceput a fost mai putin, a inceput cam din a doua luna, dar de cind am vazut ca pe blogger e optiunea de a-ti optimiza blogul ca sa apara printre primele cautari, am cautat sa optimizez, am tinut cont de sfaturile lor (au un "capitol" special, daca iti deschizi cont la ei, la Instrumente pentru webmasteri, au Optimizare SEO, si asta inseamna SEO - sa faci incit sa fii cunoscut pe net aparind in primele rezultate ale cautarii unui motor de cautare) si de atunci am inceput sa vad schimbare in bine, si e normal odata ce, daca tastezi "pictura decorativa" la casuta de cautare de pe Google, ma poti vedea printre primele trei rezultate (altii dau bani grei pentru asta). Nu sunt cautat asa de des pe cit as vrea, incit sa pot deschide o afacere cu asta, insa daca e sa tii cont ca pictura decorativa nu e un necesar, ci tine de un lux, si de faptul ca suntem in plina criza financiara, eu cred ca e bine. Desigur ca trebuie sa stii cum sa faci blogul, ce cuvinte cheie sa folosesti, sa ai ceva de oferit, si sa fii mereu gata de o schimbare in bine, adica sa te gindesti mereu cum poti imbunatati lucrurile. Daca ai de gind sa iit deschizi un blog, de pe urma caruia sa cistigi cite ceva, eu as putea incerca sa te ajut.

| Sensitive a răspuns (pentru cristi202):

Multumesc mult pentru raspuns! sincer,asi avea nevoie de un mic ajutor! dupa ce imi voi face blogul,trebuie sa mi-l promovez intr-un fel, ca, din cate am inteles, trebuie sa am multi vizitatori, pentru a castiga de pe urma lui! cum asi putea sa-l promovez?

| cristi202 a răspuns (pentru Sensitive):

Fa ce fac si eu pe aici: la domeniul Casa si gradina, daca cineva cauta ceva decoratiuni, sau culori pentru pereti, ii dau linkul ca o sugestie, sa vada ce poate face. Intra si tu pe domeniul pe care te axezi, si vezi ce posibilitati ai de a arata ce faci. Sau in alte locuri pe net, sau la cunostinte, prieteni, poti chiar aici sa iti pui la profil blogul, daca intri pe profilul meu, poti vedea adresa blogului. Eu am mai pus si anunturi pe net (sunt destule siteuri cu anunturi) in care era si adresa site-ului, sotia mea a incercat si a pus si la ecranele din statiile de la metrou de citeva ori un mic anunt scris ce aparea pe bara de jos a ecranului, desigur, pe degeabahappy, ca putini se uita acolo, si daca nu vad imagini, nu prea merge, si am dat si 10 eurohappy pentru asta. Eu cred ca aici e vorba de marketing, adica sa ai idee cum sa iti faci reclama, si cu cost 0, ca asa, ai putea sa faci, si sa fi rapid cunoscuta, insa ai nevoie de bani multi pentru asta. Eu am de gind sa imi fac si fluturasi (flyere) pe care sa ii impart, asta, daca ai pe cineva care sa stie sa-ti conceapa flyerul, poti sa faci si tu ca sa fii cunoscuta.
Acum, da, depinde si de citi vizitatori ai. Eu trebuie sa am multi, caci multi doar se uita la ce fac, si putini vor, insa depinde mai mult de ce ai de oferit. Daca ai bijuterii dragute, sau haine faine, sau electronice, adica lucruri care se cauta si se vind, atunci desigur ca raportul dintre cei ce intra pe blog, si cei ce cumpara va fi mai mic. Iar daca faci arta din ce faci, atunci raportul va fi si mai mic. Dar asta nu poti stii pina ce nu incerci, pina ce nu faci blogul si vezi cum merge. Mi-ar place sa stiu ce ai tu de oferit. Sunt sigur ca, daca vrei sa faci asta, e vorba de ceva frumos.
Cit despre ajutor, ti-am zis, oricind pot sa te ajut, asa ca daca ai intrebari, poti sa ma intrebi, pe blogul ai si adresa mea de mail, sau daca vrei aici, sau in mesaj privat, cum consideri tu.
Si mi-a facut placere sa iti raspund!

7 răspunsuri:
| Atotstiutorul a răspuns:

Adica cum? sa urmaresti blogul? dupa urma blogului ha ha ha ha poate de pe urma uni blog

| blondutza92 a răspuns:

Cele mai bune site-uri de facut bani pe site sau blog sunt: http://www.chitika.com/publishers/apply?refid=valentina92 si adsense. Poti pune reclame de la amandoua.(adsense "merge"bine pentru vizitatori romani si al doilea pentru S.U.A

| xXPandaXx a răspuns:

Probabil ca da, am vazut pe cineva la un spectacol a fost prezentat ca a castigat bani pentru ca a facut un blog, dar trebuie sa fie folositorbig grin