| mazilescu a întrebat:

Poti sa-ti dai seama cu ce om ai de-a face daca il intrebi ce muzica asculta si ce filme si carti ii plac?

Răspuns Câştigător
| AlinaBulina a răspuns:

Nu neaparat. Stiu oameni f culti care citesc Libertatea dimineata, Coelho inainte de culcare si asculta muzica de 2 lei in masina. Sigur, gusturile spun ceva despre personalitatea omului, dar nu neaparat despre nivelul de cultura. Cred ca asta functioneaza doar la extreme: daca nu stie sa citeasca si asculta Baby Minune, aici ai o problema. tongue

8 răspunsuri:
| wizard_cristi a răspuns:

Nu cred pentru ca oamenii pot avea gusturi foarte diferite. Stiu persoane care citesc atat Sade, Cartarescu, Zola cat si literatura siropoasa sau oameni care asculta muzica clasica astazi si aleg rock maine. Cred ca trebuie sa cunosti mai bine o persoana pentru a iti face o parere despre ea.

| stardeea a răspuns:

gusturile nu se discuta, nu ele fac un om sa fie bun sau rau, moral sau imoral etc...

| bubu_7778 a răspuns:

eu cred ca daaa! ca daca-ti fredoneaza cu guta(no ofense) este clar cam cat este de limitat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii oameni, prin preferintele lor, alcatuiesc o constelatie, pot fi pusi intr-un raft si corect etichetati intr-o anumita masura. In genere, muzica preferata graieste despre tine cam ce temperament si orientari existentiale ai, in vreme ce cartile arata cam cum iti functioneaza mintea - alegi sa citesti ce se potriveste cu sistemul tau cognitiv in cea mai mare masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da. Pana la urma iti poti da seama mai bine daca este genul de om cu care vrei TU sa ai de-a face.

| 1942 a răspuns:

Este superficila sa cataloghezi un om dupa aceste aspecte. Cunosc oameni care merg saptamanal la concertele de la Ateneu, dar din punct de vedere al caracterului, sunt oameni de nimic, nu au nici macar finete in comportament. In schimb cunosc rockeri cu multa sensibilitate sufleteasca, deci nu asta caracterizeaza un om. Tinerii, adolescentii trec prin diverse faze pana isi gasesc drumul, asta nu inseamna ca nu e nimic de capul lor.

| Ionut_Andreescu a răspuns:

Cu cat un om are preferinte mai diversificate, cu atat mie imi place mai mult de el, pentru ca diversitatea asta imi spune ca omul are o personalitate bine contrata, fiindca lucrurile care ii plac cred ca le-a descoperit personal si nu a fost neaparat influentat de ceilalti, nu i s-au servit.

| Vladone a răspuns:

Discutabil. In general, e destul de superficial sa pui etichete bazandu-te numai pe asta, dar daca are majoritatea preferintelor din aceeasi arie, inseamna ca ai de-a face cu un om oarecum indoctrinat, iar preferintele sale vor spune cate ceva despre felul lui de-a fi.