| Yoooana a întrebat:

Prietena mea da o petrecere cu copii intre carstele de 10 si 14 ani. Ce jocuri propuneti sa joace? In afara de adevar sau provocare... jocuri care sa destinda atmosferawinking
Funda

Răspuns Câştigător
| agirll a răspuns:

Limbo: "Cat de jos poti sa te indoi?" Asezati o bara care poate fi ridicata sau coborata, sau de care tin doua persoane. Porniti muzica in fundal (puteti alege piese care sa se conformeze cu tema petrecerii) si toata lumea trebuie sa treaca pe sub bara. Fiecare persoana trebuie sa treaca pe sub bara cu fata inainte si aplecat pe spate!

Variatie la Scaunele Muzicale: La aceasta activitate clasica pentru copii, folositi scaune, perne de canapea, prosoape de mana sau niste perne mai mici. Puneti mai putine scaune decat sunt jucatorii. Copiii danseaza si se misca pe muzica, iar cand aceasta se opreste ei se grabesc sa se aseze pe un scaun. Copiii care nu au mai prins un scaun liber vor trebui sa faca ceva amuzant in timpul urmatoarei runde de dans, ca de exemplu sa sara intr-un picior sau sa mearga in patru labe!

Calca Balonul: Pentru acest joc, aveti nevoie doar de bande elastice si baloane. Umflati mai multe baloane si legati o banda elastica de fiecare in parte. Puneti un balon la glezna fiecarui jucator trecand banda elastica peste picior. Asigurati-va ca jucatorii poarta incaltaminte pentru a-si proteja picioarele. Porniti muzica, dupa care toti participanti trebuie sa incerce sa calce si sa sparga baloanele celorlalti jucatori. Castiga cine a ramas cu ultimul balon la glezna!

Ghiceste-ti Animalul: Lipiti o hartie cu poza sau numele unui animal pe spatele fiecaruia dintre copii (si parinti). Copiii trebuie sa puna intrebari pana cand isi dau seama care este animalul lor.

Statui Muzicale: Toti jucatorii trebuie sa danseze cat timp muzica este pornita. Cand se opreste, copiii trebuie sa incremeneasca ca niste statui pe tot timpul cat nu se aude muzica. Urmatoarea data cand muzica este oprita puteti sa le cereti copiilor sa stea intr-un picior, sa-si ridice mainile sau sa fie statuia unui animal.

Mumia "Igienica": Acesta este unul din jocurile clasice pentru copii in care trebuie sa se infasoare din cap pana in picioare in hartie igienica. Fiecare copil are un partener. Unul va fi "mumia" iar celalalt il infasoara. Incepeti numaratoarea inversa. Cand s-a dat startul, partenerul va incepe sa isi infasoare "mumia" in hartie igienica din cap pana in picioare. E mai greu decat credeti, dar e si foarte distractiv. Castiga primul care si-a infasurat "mumia" complet, fara sa mai lase la vedere vreo parte a corpului! (Cate un sul de hartie igienica de echipa.)

Mania Ciorapilor: Cate sosete poti pune pe un picior? Pentru acest joc veti avea nevoie de multi ciorapi si doua legaturi pentru ochi. La acest joc participa cate doi copii odata, iar restul fac galerie. Doi copii descaltati si legati la ochi vor sta pe jos si intre ei se va afla o gramada de ciorapi. Cand gazda va da semnalul, ei au un minut sa vada cine poate pune mai multi ciorapi pe un picior! Se lasa mereu cu apucari si trageri de ciorapi. Este o adevarata isterie sa vezi acest joc in plina desfasurare. Dupa un minut, cei doi copii se pot opri si vor numara cati ciorapi are fiecare pe picior. Apoi urmatorii doi copii pot juca. Daca vreti, puteti organiza un campionat pana cand se ajunge la un singur castigator care va primi un premiu.

Guma cu Frisca: La orice petrecere pentru copii, acesta este unul dintre cele mai amuzante jocuri care promite si o mozoleala pe cinste! Puneti intai o guma de mestecat intr-o farfurie (fara ambalaj). Apoi umpleti farfuria cu frisca. Legati mainile jucatorilor la spate. Cand dati startul, fiecare jucator se avanta cu fata in farfuria de frisca, incercand sa gaseasca guma de mestecat. Castiga primul care va mesteca guma si va face un balon din ea.

Cursa cu Ziare - Va fi nevoie de doua foi de ziar de jucator. Fiecare jucator va trebui sa ajunga la punctul de intoarcere si inapoi, pasind doar pe ziare. Va pasi pe unul dintre ele, dupa care pune celalalt ziar inaintea lui, paseste pe el, muta primul ziar mai departe, paseste pe el, si asa mai departe.

Aruncarea Baloanelor cu Apa: Acesta este unul dintre cele mai bune jocuri de exterior pe timp de vara in care jucatorii vor incerca sa prinda baloane cu apa! La fiecare prindere reusita, ei se vor indeparta din ce in cel mai mult. Faceti echipe de cate doi jucatori care sa fie fata in fata la un metru distanta. Apoi vor incepe sa isi arunce balonul de la unul la altul. De fiecare data cand balonul este prins, jucatorul care l-a prins face un pas inapoi. Pana la urma cineva se va uda! Castiga cine ajunge cat mai departe fara sa se ude. Si ouale crude in loc de baloane sunt o alternativa extrem de amuzanta.

7 răspunsuri:
| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Carti,sticluta,ghicitori,karaoke,limbo,faceti echipe de cate 2 si puneti un balon intre burta sau la cap si cine nu il scapa castiga, scaune muzicale, killer, si farse cu faina.....intreaba si pe restul ce ar vrea si ei sa joace sa le place tuturor.
Distractie placuta.

| Yoooana explică:

App.petrecerea se desfasoara intr-un apartament

| Mihaela1964 a răspuns:

Karaokeee!
Am mai scris asta, dar chiar le place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Karaoke, cum a zis si Mihaela1964.

| Alexaaandraaa a răspuns:

Jocul cu post-it

Cred ca nu asta e numele exact, dar pentru ca nu-l stiu, merge si asa. Nu conteaza numarul de jucatori, cu cat mai multi, cu atat mai bine. Fiecare jucator isi alege un personaj celebru si ii scrie numele pe un post-it pe care il lipeste pe fruntea vecinului din dreapta. Jocul incepe dupa ce toti au cate un post-it lipit. Fiecare jucator trebuie sa-si ghiceasca personajul, punandu-le intrebari celorlalti. Se raspunde numai cu "da" si "nu". Atata timp cat raspunsul e "da", jucatorul mai are voie sa puna intrebari. La primul "nu", vine randul urmatorului jucator. Castiga cine descopera primul personajul lui. Sau se joaca pana ramane o singura persoana care nu a ghicit.

Mima

Minim 3 jucatori. Fiecare jucator scrie pe o hartie un nume de film, o expresie, un personaj celebru, sau pur si simplu un cuvant oarecare. Biletelele se amesteca. Primul jucator extrage un biletel si va trebui sa mimeze si sa-i faca pe ceilalti sa ghiceasca. Nu e voie sa se vorbeasca. Se pot stabili insa unele semne de la inceput. Se poate juca si pe perechi.

Nici da, nici nu

Regula jocului: jucatorii nu trebuie sa pronunte "da" sau "nu". Orice alte cuvinte sunt permise. Se poate stabili un timp, spre exemplu un minut, in care sa nu se pronunte cuvintele interzise. Se alege un jucator care da raspunsul si altul care ii pune intrebari. Exemplu: "nu-i asa ca te cheama Andrei?". Cine pierde poate primi porunci sau se poate calcula un punctaj.

Killer

Jocul poate dura o noapte sau un weekend intreg. Fiecare jucator completeaza pentru inceput doua hartii. Pe una isi trece numele, iar pe a doua o misiune. Se amesteca hartiile in doua boluri diferite. Fiecare jucator trage pe rand un nume si o misiune (bineinteles, nu spune celorlalti misiunea sa). Toti devin killeri, cu o misiune de indeplinit. Exemplu: Sorin a extras urmatoarele biletele: "Andreea" si "Sa bea un pahar de vin dintr-o inghititura". Sorin o are ca victima pe Andreea si trebuie s-o convinga sa bea un pahar de vin dintr-o inghititura. Killerul trebuie sa-si "omoare" victima in prezenta a cel putin un martor. Castiga cel care nu cade in capcana.

Nume de…

Asezati in cerc, bateti cat mai repede din palme. Primul jucator alege o categorie de cuvinte, de exemplu, nume de bauturi. Apoi spune: "nume de bauturi". Jucatorul din stanga lui trebuie sa fie cat mai rapid pentru ca jocul sa se deruleze cat mai repede. Pentru cei care ezita se poate stabili sa bea cate un pahar de…ceva, iar cei care nu mai au cuvinte din categoria stabilita sunt eliminati. Se joaca pana raman doua persoane, iar dintre acestea se va stabili castigatorul.
Distractie placuta! \:d/ Pup!:*

| ReDoNe2910 a răspuns:

Jocul acela cu o strica pe care trebuie sa o invarti si daca cade la unul dintre el/ea el/ea trebuie sa ii dea provocare sau adevar uneia/unui

| MIhAIKooL a răspuns:

Baba oarba, limbo, cautati comoara si multe altele