| Farcas_Alina_1979 a întrebat:

Pun aceasta "intrebare", de fapt nu e intrebare e o amintire a regulilor site-ului Tpu.ro.
De ce fac asta?
Pentru ca eu cred ca 60% nu au citit reguliile site-ului.
Iata reguliile:
1.Respecta regulile de gramatica: -fiecare propozitie incepe cu initiala mare
-nu sunt permise prescurtari de tipul "k","dk","nu stiu", etc...
2. Toate intrebarile conversationale vor fi puse in categoria "Conversatie" (pentru a fi usor accesibile si a evita confuzia intre doi membri)
3. Se accepta doar postarile care sunt intrebari si care pot primi un raspuns din partea altor persoane (Ex:nu se accepta o intrebare de tipul: "O sa ma casatoresc cu X?) si care nu au continut obscen sau discutabil din punct de vedere moral
4.In atentia elevilor/studentilor: Nu acceptam intrebari prin intermediul carora incercati sa va rezolvati temele pentru acasa sau temele de vacanta. Cei care nu vor respecta acest aspect risca sa fie sanctionati prin stergerea/suspendarea contului.

Trist. Am vazut chiar azi din intamplare multe intrebari adresate de elevi pentru rezolvarea temelor de acasa.
Din pacate nu li s-a sters/suspendat contul.
Am vazut si m-am minunat de prescutarile vazute.
Iar ca sa nu ziceti ca incalc regula 3 intrebarea e:
Ce a ajuns TPU?

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Regulamentul este si va si va fi incalcat!
Si aici nu e vorba de necunostere, ci mai degraba de ignoare
Cred ca ai observat uneori ca se pune o postare la categorie mai populara, care nu are legatura zice,, scuzati categoria'', in speranta ca va primi un raspuns rapid
Sau alti care incerca sa-si rezolve temele pe site pe subiecte foarte usoare care ar putea sa le gaseasca usor pr net.
Nu am auzit de useri care sa fie sanctionati pentru greseli gramaticale. Aici nu ma refer numaidecat la dezacorduri, greseli de punctuatie,.(...)Nu toata lumea stie toate regulile.Inca din clasa I se stie propozia se incepe cu litera mare, insa destui vad ca fac asta. Oricum, sistemul coreteaza uneori gresilie.
Tu ca si user poti trimite linkurile si useri care crezi ca incalca regulamentul la contact, chiar daca esti junior.
Spor!

| UnBroken2016 a răspuns:

CIneva trebuie sa ii faca lu° tanti aici o statuie ca a spus numai ce stie deja toata lumea. Daca adminele nu dau 2 bani, de ce ar da restul de pe site 2 bani? Intrebarea mea pentru tine.

| GolopențaAdrian a răspuns:

E vina administratorilor ca nu respecta regulamentul, deci TPU a ajuns un dezastru dar totusi am mai vazut useri suspendati din aceste cauze

| Farcas_Alina_1979 explică (pentru GolopențaAdrian):

TPU e un dezastru...

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru Farcas_Alina_1979):

Asta am zis si eu