| DixieIsCrazy a întrebat:

Puteti sa-mi dati un rezumat la cartea "O calatorie spre centrul pamantului" de Jules Verne?

Răspuns Câştigător
| pReSeNt4AnA_3438 a răspuns:

In acest roman Jules Verne ne descrie neobisnuita expeditie a profesorul Otto Lidenbrock. Inspirat de descoperirea unui misterios pergament antic, el se hotaraste sa exploreze centrul planetei. Savantul este insotit de nepotul sau Axel si de o calauza pe nume Hans.

Acestia patrund in lumea subterana prin craterul unui vulcan stins si inainteaza tot mai mult spre centrul Pamantului. Interiorul planetei l-au vazut pe o lume fantastica, plina de grote, pasaje de trecere, tuneluri si puturi. Acestia fac aceasta coborare cu foarta multa usurinta, unealta cea mai importanta fiind o lampa mobila.

Cei trei se apropie de centrul Pamantului rezolvand foarte multe labirinte dificile. Pe parcursul calatoriei, ei descopera o imensa mare subterana unde forte magnetice si electrice produc un fel de aurora boreala care ilumineaza interiorul Planetei Albastre, expeditia devenind mult mai fascinanta. Explorand marea subterana pe o pluta, cei trei calatori intalnesc creaturi mitologice.

Echipa aproape ajunge la destinatie, cand deodata accesul le este barat de un bloc imens de roca. Cei trei hotarasc sa il distruga cu ajutorul explozivului, desi stiu ca explozia ar putea avea consecinte ingrozitoare. In final, profesorul Lidenbrock si insotitorii sai sunt aruncati inapoi la suprafata chiar de o astfel de eruptie vulcanica, ajungand cu bine acasa la Hamburg.

8 răspunsuri:
| DeNyyy a răspuns:

Profesorul Otto Lidenbrock, lector în mineralogie, locuia într-un apartament din Hamburg, împreună cu un nepot pe nume Axel, o servitoare Martha și cu nepoata sa, Grauben. Într-o zi profesorul a adus acasă o carte veche care conținea o foaie cu un limbaj codat, semnată „Arne Saknussemm". În ciuda celor mai laborioase eforturi, profesorul Lidenbrok eșuează în încercarea sa de a descifra codul; pentru asta se autopedepsește cu înfometare, extinzând această pedeapsă și asupra celorlalți membri ai casei sale. Din întâmplare Axel, rămas singur în odaia acestuia, descifrează mesajul și vrea să-l arunce în foc după ce îi citește conținutul, adică instrucțiunile lui Arne legate de o descindere în centrul Pământului: "Coboară în craterul lui Yocull din Snefells, pe care umbra lui Scartaris vine să o mângâie înaintea calendelor lui Iulie, călător îndrăzneț, și vei ajunge în centrul Pământului. Ceea ce eu însumi am facut. Arne Saknussemm.". Profesorul vine acasă, află și el mesajul și imediat își face bagajele, care includeau tot felul de accesorii de alpinism etc., spre dezamăgirea lui Axel, care nu era pregătit pentru o astfel de călătorie din nici un punct de vedere.

Foaia din roman cu Scrierea runică semnată „Arne Saknussemm"
Cei doi pleacă spre Islanda. Ajunși acolo îl angajează pe Hans, un localnic bucurându-se de renumele de a fi o călăuză încercată. Cei trei se duc la vulcanul stins Sneffels și încep coborârea. Au lanterne, mâncare, târnăcoape pentru câteva luni bune. La un moment dat rămân fără apă și Hans îi ajută făcând o gaură în perete de unde țâșnește apă, fierbinte dar potabilă. Axel se rătăcește la un moment dat, dar mai târziu este găsit. Călătorii ajung la o pânză de apă care mai târziu se va dovedi a fi o mare subterană; ei încearcă să o traverseze construindu-și o barcă. Curenții îi împing însă de unde au plecat, deși pe drum ei descoperă fosile cu care profesorul ar putea să-și îmbogățească colecția și să-și sporească reputația. Ei continuă să cutreiere regiunea în care au ajuns și găsesc niște semne care atestau că Arne a fost pe acolo, precum și un tunel blocat de o stâncă. Ei detonează stânca cu dinamita ce o au la dispoziție, dar forța exploziei a fost atât de mare încât apa începe să cadă, prin gaura făcută de explozie, la un nivel inferior; apa în mișcare îi lua și pe ei cu tot cu barca lor. Ei coboară cu o viteză vertiginoasă; deodată ei ajung la concluzia că nu mai au nici un instrument, mai grav, încep să urce împinși de lava din jurul lor. În cele din urmă ei sunt aruncați prin vulcanul Etna în Marea Mediterană, pe insula Stromboli, în apropierea Siciliei. De acolo ei se întorc acasă, iar Axel și Grauben se căsătoresc.

| RecycleBin a răspuns:

E jules verne.:nu e o critica e doar un fel de corectie ca sa nu mai faci aceasta greseala.pa pa

| DixieIsCrazy explică:

Va multumesc la toti, RecycleBin stiam ca e jules dar am scris eu gresitwinking

| lila_1550 a răspuns:

Cauta pe acest site vei gasi rezumatul complet http://www.calificativ.ro/......a3990.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te bate rau romana, mai bine te-ai apuca sa-l faci singura ca ai mare nevoie.

| Maria_Livia_1990 a răspuns:

Mersi pReSeNt4AnA_3438.