| sunshine_6269 a întrebat:

Recomandati-mi si mie o camera de fotografiat. Ce firma ar fi buna? Nu vreau ceva super prietentios si sofisticat. Doar o camera digitala. Sony sunt bune? voi de care aveti?

Răspuns Câştigător
| Fredie a răspuns:

Buna. Cele mai bune camere foto sunt cele de la Canon. Eu mi am cumparat un A470 acum doi ani si sunt super multumit. Acum au aparut alte modele mai noi, tot din aceeasi serie: http://www.pcgarage.ro/aparate-foto-digitale/canon/
Cel mai important aspect la o camera foto si discutam aici inclusiv despre cele pentru amatori (adica nu DSLR) este senzorul. Daca ai un senzor bun, alaturi de o electronica potrivita poti face poze super frumoase. Cei de la Sony pun mult accent pe lentile si anunta ei in toare reclamele ca au lentile Carl Zeiss, etc. Este doar o gaselinita de marketing atata tot, menita sa pacaleasca pe cei nestiutori. Lentile originale Carl Zeiss se gasesc doar pe camere foto profesionale si nu pe cele de cateva sute de ron. Bye.

4 răspunsuri:
| Daviiiiiid a răspuns:

Pai eu zic ca cele canon sunt cele mai bune.nu stiu ce parere ai tu dar e o camera f buna, din aceea am si eu :p...costa...nu stiu cat costa rolling on the floor

| Noname_6326 a răspuns:

Eu am nikon.este o firma foarte buna si gasesti si la preturi mici... iar cele mai performante ajung la preturi chiar foarte marihappy iti recomand.eu st foarte multumita

| eddy_3193 a răspuns:

Cele până în 500-600 de lei fac fix acelaşi lucru. Gândeşte-te dacă există vreun centru prin apropierea casei unde să îl poţi repara... că în rest toate sunt bune. Eu ţi-aş recomanda Sony, Nikon, Panasonic, Casio, dar mai sunt şi altele bune. Succes!

| Slowmotioon a răspuns:

Pai in mod normal Canon Bate pe Sony la asa ceva.Canon are un senzor de imagine Ft Bunmpe linga Sony.Bine nici sony nu e rau, dar canon e mai Good. Dar de exemplu am vaz un aparat Foto Olympus de 12mpx cu doar 400 lei.si are in el senzor de canon.Acum o sa vezi, u sti ce vrei mai bine si Cat buget ai pentru un aparat Foto.Succes