| JohnBmR a întrebat:

Am o problema la bicicleta. Cand apas pe pedale parca zgdranganesc, scartaie, nu stiu cum sa descriu. Nu e de la viteze. Pur si simplu cand apas pe alea se aude ciudat. Cum rezolv?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Schimba pedalele! Daca gasesti un meserias el poate schimba rulmentii.

| sierra1 a răspuns:

După cum intrebi și cum descrii, mai bine du-o la un service

| Sofer a răspuns:

Cu putina vaselina se rezolva.

| cfrtobias a răspuns:

Se misca la pedale? poate pui pe lant spray pentru lant daca nu se misca la pedale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă scârțâie pedala, stropește cu un pic de WD 40 la butucul pedalier. Dacă nu ai WD-40, atunci cu niște ulei de floarea soarelui înmuiat într-un șervețel. Cât de aiurea sună, dar în situații de criză funcționează. Eram odată într-o drumeție pe bicicletă și a început să scârțâie rău pedala. Pe drum am cumpărat de la un butic 1l de ulei fl. soarelui și uns. Problemă rezolvată. big grin