| DRINKandSMOKE a întrebat:

Sall am o nelamurire. Daca cineva intra la mine in casa sa ma atace si eu pun mana pe un cutit si il omor pot intra la inchisoare?

Răspuns Câştigător
| kimchi a răspuns:

Depinde de situatie, nu exista un raspuns clar legata de presupusa ta speta, fiecare astfel de cauza se trateaza diferit.
In principiu legea chiar daca cineva ti-a intrat in casa nu-ti da dreptul sa-i iei viata decat in situatia in care trebuie sa inlaturi un pericol imediat.
Asa, ai putea invita pe cineva la tine si ulterior l-ai injunghia motivand catre anchetatori ca a incercat sa-ti violeze domiciliul si ca te-a atacat, de aceea astfel de cazuri se cerceteaza amanuntit iar cazurile difera intre ele chiar daca par identice in situatii similare.
Mai trebuie aici mentionat ca dreptul la justitie nu este egal cum se spune in Constitutia Romaniei, vezi cazul Iovan care l-a impuscat pe un tanar care se presupune ca i-a violat domiciliul, in cazul de fata tanarul nu avea asupra sa arma iar proprietarul respectiv Iovan, l-a impuscat cu o arma de vanatoare care este interzisa a fi folosita in asezarile omenesti, si totusi nu a fost pedepsit si nici faptul ca tanarul care i-a intrat in casa nu avea pistol.
Ceea ce vreau sa spun este ca in cazul in care fapta se repeta cu un om sarac este ca si condamnat, depinde de cati bani are cel ce comite presupusa crima motivata de legitima aparare stiind ca unii isi permit avocati de renume care gasesc diferite scapari legale.
Asa dar, in cazul tau, daca esti sarac esti deja condamnat, daca ai bani esti ca si scapat, in final cam asa stau treburile in Romania.

9 răspunsuri:
| chupachups1234 a răspuns:

Da. De fapt chiar intri. Legile noastre geniale, nu?

| katy a răspuns:

Ar trebui sa fie legitima aparare, dar in Romania totul e posibil

| caractere a răspuns:

Nooo, nu intri la parnaie! Ci la facultate! big grin
Exista spete si spete. Pe rol, depinde de multi factori, de multe circumstante. In cazul fericit scapi cu condamnare cu suspendare... In cazul cel mai fericit scapi curatel, cu un sac de bani cheltuiti pe avocati + nervisorii tai la pamant si un timp petrecut prin tribunale, stress, etc.

| Dutzulescu a răspuns:

În România nu există legitimă apărare... ăsta e doar un termen drăguț...așa cum nici de așa zisul mandat nu este nevoie dacă poliția vrea să-ți intre-n casă.

| GuessWhoIAm a răspuns:

Da intrii ...ar trebui sa-l lasi pe el sa te omoare ca sa nu mai intriilaughingRomania-i de ****!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vei avea dovezi ca ala vroia sa te atace, sau e posibil sa nu te bage, depinde cum si cand happy, daca ala care intra la tine in casa vrea doar sa-ti fure ceva si tu il omori da desigur ca intri, dar daca el vrea sa te omoare si daca ili omori e tot posibilul sa intri! =)

| LuxuRyQ a răspuns:

NU.pentru ca e Legitima-aparare,, dar nu stiu dc te gandesti la lucruri din astea.Mai bine verifici usa sa fie incuiata inainte de a te culca.E traumantizant sa omori un om fie ala si hot. sper sa iti fie de folos

| Sisix a răspuns:

Conform legii daca il omori, da intri la ichisoare, dar daca doar il ranesti, nu vei intra. happy

| kimchi a răspuns:

Nu ar trebui sa intri pentru ca esti sub autoaparare si nu se pedepseste dar in Romania sigur intri la inchisoare