| Danny_8046 a întrebat:

Sall putetii sa-mi dati si mie niste metode de a scapa de cosurii (metode care le pot face acasa)? Fundaa

Răspuns Câştigător
| Bibutzu a răspuns:

Buna!

In primul rand nu incerca pasta de dinti ( nu e buna).
Incearca sa-ti faci intr-un castronel putina drojdie cu apa sa amesteci si sa te dai cu ea pe fata, sa stai cateva minute.

Inca un truc venit din lumea modei: tabletele de aspirina! Zdrobeste una adauga putina apa si fa-o pasta si date seara cu ea pe fata.Acizii grasi lupta pentru o vindecare mai rapida.

Deasemenea o baie pe fata cu apa sarata usuka kosurile!:d

Trebuie doar sa pui intr-un lighean 2-3 lingurite de sare si apoi sa te speli pe fata cu aceea apa!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cumpără o tinctură de propolis care o aplici pe coșulețe, seara înainte de culcare!
Trebuie să ai un pic de răbdare, perioada de pubertate, sindromul premenstrual, etc.
Pa, pa.

| X a răspuns:

Pentru inceput da o vizita la dermatolog sanse de reusita sunt 50% adica depinde la unii functioneaza la altii nu.Depinde ce ten ai mixt si gras asteas acneice ma rog daca ai ten gras iti pot sugera un sapun cu sulf sau dezinfectant dar sa fie lichid pentru cosuri acnetol si pentru semnele de la acnee cicalfatede la avene.Eu am ten gras si pe mine dupa 1an de creme tratamente incercari aiurea am gasit leacu.Deci sfatu meu asta e, oricum daca nu functioneaza nu te simti dezamagita sunt sute de creme una va functiona si la tine si poti oricum folosi fond de ten.

| missReckless a răspuns:

Bună.
Prepară o mască din scorţişoară şi miere sau aplică zeamă de lămâie pe coşuri (le usucă şi le decolorează).
Totuşi, cred că cel mai bine ar fi să apelezi la Zynerit.
Succes!

| Flöricicä a răspuns:

Poti folosi creme pe care le gasesti la farmacie sau chiar in supermarket la sectiunea de cosmetice(nu te repezi sa iei orice, citeste mai intai pe ele ce contin etc.). Daca nu se vad rezultate, da o vizita la dermatolog.winkingSucces

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poţi scăpa de acnee foarte simplu, în numai trei zile, prin metode naturiste!

Bicarbonat de sodiu. Este deosebit de eficient în a-ţi exfolia tenul, îndepărtând celulele moarte şi permiţând porilor să respire. Aplică o linguriţă de bicarbonat de sodiu pe o cârpă umedă şi masează-ţi uşor faţa cu ea. Apoi, clăteşte-te bine şi usucă-ţi faţa cu un prosop moale.

Albuşuri de ou. Sunt foarte bogate în proteine şi pot fi folosite ca o mască vindecătoare pentru pielea ta. De asemenea, albuşurile de ouă sunt apreciate pentru că pot absorbi grăsimea de pe piele. Spargi un ou, separi gălbenuşul de albuş şi apoi baţi cu o lingură albuşul, până devine uşor spumos şi îl aplici pe faţă. După un sfert de oră, te clăteşti bine cu apă călduţă şi asta e tot!

Ulei de arbore de ceai. Îl găseşti în orice farmacie. Foloseşte-l cu încredere, îţi va îndepărta toate bacteriile de pe piele.

Făină de ovăz. Aceasta este foarte bună pentru a absorbi grăsimile eliminate prin porii tăi. Amestecă făina cu un pic de apă, până devine o cocă moale, şi apoi pune-ţi-o pe faţă, ca o mască, pe care o îndepărtezi după 10 minute cu apă călduţă. Dacă repeţi acest procedeu timp de trei zile, vei avea o piele fină şi lipsită de coşuri.

Aloe Vera. Această plantă este extrem de apreciată pentru virtuţile sale terapeutice; pe lângă altele, previne cicatricile şi petele de la acnee. Iei o frunză de Aloe Vera şi îţi masezi faţa cu gelul pe care îl lasă. După un sfert de oră, timp în care gelul de Aloe Vera îţi penetrează porii, ţi-i curăţă şi îţi hidratează pielea, poţi merge să te speli cu apă călduţă.

| victoritza25 a răspuns:

Foloseste creme...