| Game9898 a întrebat:

Sall tpu.Am Farming Simulator 2011 si cand sa intru la joc imi da eroaresad
Error:could not init 3d system
Shader model 2.0 is required
Please install the latest video drivers.

Si nu stiu ce inseamna.Ma puteti ajuta(cat mai repede)

14 răspunsuri:
| imaqtpie a răspuns:

Ce placa video ai? Ai instalat ultimele drivere?

| dannyel86 a răspuns:

Ori nu ai driverul updatat la ultima versiune, ori placa ta video nu suporta Pixel Shader 2.0.

| alexutu1999 a răspuns (pentru dannyel86):

Pai daca nu am driverula updadat la ultim avers cum il updatez sau ce e de cfacaut daca nu suporta shared2.0?

| dannyel86 a răspuns (pentru alexutu1999):

Spune-mi ce placa video ai, ca sa-ti spun daca placa ta suporta pixel shader. Acel "pixel shader 2.0" tine de performanta placii video si acest lucru e stabilit din fabrica. Nu e ca o placuta de rami pe care o poti adauga.
Daca placa ta video nu are Pixel shader 2.0 (nu 1.0, ca nu suporta), ori nu joci jocul, ori pui alta placa video care are Pixel shader 2.0 sau 3.0.
Programul Everest iti arata toate componentele calculatorului tau, inclusiv placa video. Apoi cauti pe net modelul si vezi in descriere daca suporta "Pixel shader 2.0". Daca suporta, updatezi driver-ul. Daca nu suporta, trebuie alta placa video, asa cum am precizat deja.
http://download.cnet.com/Everest-Ultimate-Edition/3000-2086_4-10499291.html

| alexutu1999 a răspuns (pentru dannyel86):

Placa e de 128.0 mb

| dannyel86 a răspuns (pentru alexutu1999):

Denumirea placii video ma intereseaza, nu cati mb are. 128 mb are si a mea, dar nu are "Pixel shader 2.0".

| alexutu1999 a răspuns (pentru dannyel86):

NIVIDIA GeForce4 MX 440

| dannyel86 a răspuns (pentru alexutu1999):

Am aceeasi placa video si stiu cum e. Un sistem vechi, dar rezistent (dupa parerea mea).
NIVIDIA GeForce4 MX 440 are doar Pixel Shader 1.0, nu versiunea 2.0. Sigurul lucru pe care il poti face e sa cumperi alta placa video, dar sa respecti specificatiile acesteia.
NIVIDIA GeForce4 MX 440 e o placa grafica pe slot AGP al placii de baza, ceea ce trebuie respectat atunci cand iti alegi o noua placa video.
Am incercat diverse jocuri, dar pe placa de care spui tu nu merg jocuri scoase pe piata din 2008, cu grafica complexa. (cu atat mai putin din 2011, mai ales simulatoarele). Crede-ma, am incercat si eu, dar placa video nu suporta. Ori imi da eroare, ori tot ecranul e alb, iar jocul devine inaccesibil.
Farming Simulator 2011 e pentru placi video mai complexe, prevazute cu pixel shader 2.0, pe slot AGP (nu-ti pot confirma daca exista, dar tu poti cauta pe net).
Bafta!

| aSu75 a răspuns:

Si eu a patil la fel si m-am dat batut!winking

| Game9898 explică (pentru aSu75):

Eu am rezolvat problema.Intra pe site-ul oficial a placi video si iti descarci ultimele drivere.Selectezi windows-ul si gatawinking

| Andrei_Denis_1999_pqC9 a răspuns:

Descarcati slim driver si cu el ve putea descarca ultimele drivere si dupa ce leai instalat va merge jocul

| Ciobanu_Valentin_1998 a răspuns:

eu am farming simulator 2009 si imi apare error : Could not init 3d system shader model 2.0 is required. please install the lates video drivers. happy :]

| Șukeru a răspuns:

Am si eu aceeasi problema.Am windows 7 si imi da aceeasi eroare ca a ta.Inaine am avut xp si mergea ireprosabil, dar acum nu mai vrea delocsad

| Cata_Radu_1987 a răspuns:

Iti trebuie grafica hd