| Duucu a întrebat:

Sall, vreau sa-mi cumpar un router wireless si as vrea sa aflu cum si unde il instalez in calculator.Adica cu ce USB primesc wireless-ul si daca wireless-ul este compatibil la orice calculator happy

Răspuns Câştigător
| ChristiaNNN a răspuns:

Router-ul este un dispozitiv hardware pentru a te putea conecta de pe laptop la o retea de net wireless. Eu am avut ocazia sa setez vreo 3 routere wireless si nici unul nu avea USB. Practic il bagi in priza si il setezi. Cum? De obicei primesti un cablu cu capat mufat wlan. Un capat il bagi in laptop, un altul in router, astfel poti intra in setarile routerului. O alta optiune mai practica este urmatoarea: Bagi routerul in priza, il pornesti si dupa laptopul iti gaseste routerul (o face atuomat) incerci sa te conectezi la el. Sa te conectezi va merge, dar sa te conectezi la net nu. Dupa asta in manualul de utilizare a routerului gasesti un ip de genul: http://190.123.123.0.1 (e doar un exemplu), eh acest ip/http il copiez in browserul tau si-l accesezi, ca pe un site. Astfel vei intra in setarile routerului pentru a-l seta. Daca ai net de la RDS & RCS il setezi usor punand user si parola in router. Succes!

3 răspunsuri:
| Duucu explică:

Dar pot sa prind net pe telefon cu wireless-ul? Am tell cu wireless!

| ChristiaNNN a răspuns (pentru Duucu):

Daca ai net cu wi-fi si reteaua wireless nu e parolata, poti.

| Duucu explică:

Mersi,funda