| xCrazyWolf a întrebat:

Acum ca sun t in vacanta de iarna as vrea sa invat programare. cu ce sa incep? M-ar interesa orice, sa incep cu html? Sau ce este usor? m-ar interesa absolut orice, design, programare etc.

Răspuns Câştigător
| alex190199 a răspuns:

Ca sa iti formezi gandirea de programator, trebuie mai intai sa intelegi conceptele programarii, modul de gandire al calculatorului, ce erori pot aparea, cum sa scapi ca un profesionist de majoritatea, etc... Pentru asta, iti recomand sa incepi cu web design. Apoi treci usor la web programming, dupa care la programarea pe server si baze de date, urmand ca(in calitate de web developer, ceea ce face asta si mai usor) sa studiezi C++ in consola, pentru a vedea cum merg lucrurile in command prompt, si apoi sa treci in Java si sa incerci sa realizezi mini-aplicatii pentru Android.
Deci cam asta ar fi "path-ul":
HTML -> CSS & Photoshop -> JavaScript -> PHP & MySQL &. htacces -> C++ -> Java
Nu iti recomand sa treci repede peste HTML si CSS. Sunt destul de importante, mai ales la inceput. Pentru a fii mai organizat si a le invata mai repede, iti sugerez sa le studiezi pe sectiuni: Textul in HTML, Imaginile in HTML, Link-urile in HTML, Tabelele in HTML, Formularele in HTML, si apoi sa citesti o referinta cu absolut tot ce poate face el. Asemenea informatii gasesti pe www.w3schools.org
Pentru CSS, la fel, formatarea textului, manipularea elementelor html si stilizarea lor, efecte grafice avansate, si la sfarsit, sa citesti o referinta cu absolut tot ce poate face CSS.
In tot acest timp, nu invata pe de rost codurile, retine-le pentru ca iti plac(daca chiar iti plac) si incearca sa organizezi totul. Cauta noi idei, incearca sa creezi tot ce iti trece prin cap, descopera bug-uri, erori logice, chestii noi pe care nu le stiai. Testeaza. Uite-te pe alte site-uri si incearca sa reproduci si tu la minim ce este acolo.
Intre timp, daca ai nevoie de butoane, imagini prelucrate, bannere etc..., joaca-te putin in photoshop si vezi cum stau lucrurile. Poate chiar iti dai seama cum sa nu folosesti prea multe imagini.
De asemenea, documenteaza-te si despre hosting, domenii si webmastering. Cum sa cumperi hosting si domeniu, cum se uploadeaza fisierele, cum le schimbi si cum iti organizezi paginile.
Dupa ce crezi ca esti pregatit si practic pictezi codul atunci cand iti imaginezi ceva in cap, treci la JavaScript, si invata cum poti seta reguli in HTML, de genul, "cand este apasat butonul, fa asta", invata cum sa creezi variabile, cum sa ceezi functii care modifica ce ai scris tu in html, etc...
In final, invata cum sa integrezi PHP in paginile tale web si cum sa iti stochezi datele si continutul site-urilor in baze de date, pentru acces mai usor. PHP tot un limbaj de programare, la fel ca Javascript, insa tot ce scrii in PHP, nu poate fi vazut de catre vizitatori, apasand clickDreapta->View Source.
Of...sunt multe de vorbit. Incepe cum te-am sfatuit, si daca mai e ceva, da-mi PM. Bafta!
Tutorial HTML pe sectiuni: http://www.w3schools.com/html/default.asp
in romana: http://www.tutorialehtml.com/
Referinta HTML : http://www.w3schools.com/tags/default.asp
Tutorial CSS pe sectiuni : http://www.w3schools.com/css/default.asp
Referinta CSS: http://www.w3schools.com/cssref/default.asp
Javascript: http://www.w3schools.com/js/default.asp
PHP:
http://www.w3schools.com/php/default.asp

2 răspunsuri:
| Ciufu a răspuns:

Sau, poti sa incepi cu un tutorial HTML gasesti pe net, sau cu Turbo Pascal!

Eu pe asta lucrez la Liceuhappy.

| VIP3r a răspuns:

Mai, ti-as recomanda sa incepi cu C-ul, e destul de munca, dupa care ai putea trece in C++, majoritatea lucrurilor sunt asemanatoare, ai mai putea face Java, Java Script, HTML...

Sunt multe posibilitati, eu in ordinea asta le-am luat, pentru C iti recomand sa folosesti programul Eclipse Helios, e foarte bun pentru inceput, la C++ treci pe Microsoft Visual Studio, Java revii la Eclipse...

Cauta ceva tutoriale sau carti pentru autodidacti, ai grija sa fie ceva bun, sa explice bine, sa ai exemple pentru fiecare capitol si teste big grin

Spor!