| C10by19 a întrebat:

Salut, am 2 intrebari.
1. Cum se poate ajunge la canionul 7 scari, adica exista statie de tren acolo sau trebuie sa coboram in Brasov si dupa aceea sa luam ceva maxi
2. daca imi puteti recomanda un alt traseu prin apropiere, mi se pare cam scurt acela si mi e frica de faptul ca n o sa fiu foarte impresionat, asa macar sa am un plan de rezerva happy

Dau funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la Dâmbul Morii urmăm pe drumul spre canionul 7 Scări. Înainte de bariera care închide drumul un stâlp indicator ne arată marcajul la stânga spre cabana Bunloc (intersecție cu traseele 2, 3 și 4). Lăsăm în stânga traseul 2 și urmăm drumul auto pentru circa 160 de metri (comun cu traseele 3 și 4). După panoul explicativ și bariera de pe valea Șipoaia lăsăm în stânga traseul 3 și continuăm pe drum (comun cu traseul 4) circa 185 de metri. Lăsăm la stânga traseul 4 și mergem în față pe drumul auto. După 1, 4 kilometri întâlnim primele mese de lemn, lăsăm drumul în dreapta și intrăm pe poteca marcată în pădure. Mergem 200 de metri, revenim pentru scurt timp pe drumul auto, lăsăm pe stânga un al doilea grup de mese de lemn și după 130 de metri reintrăm în stânga în pădure. Depășim al treilea grup de mese de lemn și după 480 de metri traversăm pe dreapta văii Șipoaiei un vâlcel cu podeț de lemn amenajat cu balustradă. Urcăm circa 60 de metri, coborâm în firul văii, lăsăm pe dreapta un izvor de sub rădăcina unui copac și continuăm pe drum pentru 175 de metri până la crucea lui Ion Sumedrea. Aici o potecă nemarcată vine de la capătul de jos al canionului 7 Scări. Depășim baza administrației pădurilor și intersecția cu traseul 21 și pe niște scări de lemn urcăm la intrarea în canionul 7 Scări (intersecție cu traseul 23). Intrăm pe prima scară metalică în canionul îngust, trecem de a doua scară mică și ajungem la scara mare. Urcăm scara mare și continuăm pe partea stângă a canionului (geografică). Urmează alte două scări amenajate pe aceeași parte a canionului și o scară mai mică în coborâre. Un ultim grup de scări ne scoate la capătul canionului. Trecem pe partea stângă a unui gard metalic, cotim dreapta și întâlnim din stânga o variantă a traseului 21. Cotim la dreapta și lăsăm în dreapta o variantă a traseului 23. După 340 de metri întâlnim capătul de sus al traseului 23. Continuăm să urcăm pe firul văii Șipoaia care devine curând vale seacă. Poteca urcă continuu pe firul văii câștigând mereu altitudine. După aproximativ două ore de urcat 500 de metri diferență de nivel (circa 1, 6 kilometri, pantă 30%) ajungem la capătul de jos/vestic al poienii cabanei Piatra Mare unde întâlnim traseele 4 și 19. Urcăm în continuare prin poiană, depășim după 20 de metri un izvor captat și după alți 50 de metri ajungem la cabana Piatra Mare (1630m altitudine) (intersecție cu varianta traseelor 4 și 19, traseele 18 și 22).

Iar taxiul din gara mare până în Dâmbul Morii va costa vreo 30 lei-40 lei sau mai mult. Vezi ce taxi iei din gară. Dacă sunt taxiuri cu prețul tarifar 2, 2 lei/3, 3 lei nu te urci. Autorizați sunt Martax, Bratax, Ro, Tod, Taxi Brasov, Rey.

Nu uita încălțările pentru drumeție. Este drum dificil și riști să îți rupi gâtul pe scări. Nu pleca la drum la 7 scări dacă plouă. Iarna nici să nu te gândești să urci. Vezi că este și autobuzul 17b care pleacă din gară. El merge până la Timișul de Jos, dar poti ruga soferul sa te lase la Dâmbul Morii. În fine, are și stație. Dar este departe stația. Asta daca vrei sa iesi ieftin. 4 lei costa un bilet cu două călătorii. Cumperi de la automat sau casa de bilete.

În apropiere de Dâmbul Morii este stație de tren la Timișul de Jos și Dârste. Dar numai trenurile Regio opresc acolo. Trenurile Inter Regio nu opresc decât în gara mare.

| C10by19 explică (pentru anonim_4396):

Mersi frumos, de acolo se poate urca si spre cascada tamina, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru C10by19):

De la gara Timișul de Sus mergem circa 800 de metri pe DN1 spre sud până la intrarea în traseu. Pe partea stângă a drumului trecem peste un pod de piatră și după circa 40 de metri cotim la dreapta urmând drumul forestier de pe valea Pietrei Mici. Urmăm serpentinele drumului forestier pentru 3, 9 kilometri și pe partea dreaptă vedem un panou descriptiv pentru cascada Tamina. Pentru a vizita cascada și canionul, coborâm la dreapta pe lângă panou și apoi la stânga (dacă vrem să coborâm prin canion) sau dreapta (dacă vrem să urcăm prin canion). Pentru a vizita canionul mai putem merge circa 300 de metri pe drum și apoi coborî dreapta pe apa Taminei. Marcajele continuă pe curbele drumului forestier încă 1, 1 kilometri până la cantonul forestier Piatra Mică. Drumul forestier continuă la stânga pe valea Piatra Mică și poteca marcată părăsește drumul pe partea dreaptă a gardului cantonului (1210m). Urcăm susținut pe piciorul Gălbezei 1, 4 kilometri (pantă 24%) până la ieșirea din pădure.Suntem în zona superioară a muchiei Gălbezei. Prin poiana lungă urcăm în șaua din fața noastră și apoi urmăm liziera pădurii și linia muchiei până în dreptul stânei de sub Piatra Scrisă (intersecție cu traseul 8).

| C10by19 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult happy