| DaRyUsSyK a întrebat:

Am o problema cu laptopul,nu imi citeste stick-ul usb,nici nu mi-l arata in device manager, daca il bag stickul pe un laptop cu windows 8 sau xp mi-l vede, ce e de facut? funda.

13 răspunsuri:
| ????? a răspuns:

încearcă alt port USB

| DaRyUsSyK explică (pentru ?????):

Nu imi merge nici un port.dar daca conectez altceva de ex:un mouse wireless merge, se aprinde becul la stick, in rest nimic altceva

| Jipa95 a răspuns:

Click dreapta pe my computer, si alege din lista manage. Dai click pe disk management, unde ar trebui sa vezi stick-ul usb. Acum, click dreapta pe icon-ul stickului tau, si selectezi ''Change drive letter and paths''. Click pe change, dupa care ii atribui o noua litera stickului tau, de exemplu w sau m. Dupa ce ai selectat litera pentru stick-ul tau, iti va aparea un mesaj de atentionare care iti va spune asa : '' Changing the drive letter of a volume might cause programs no longer to run'', iar apoi apesi yes pentru ca tu vrei sa iti recuperezi datele de pe acel stick, deci nici un program nu foloseste acele date.

| DaRyUsSyK explică (pentru Jipa95):

Dar nu imi apare stickul in disk management

| Jipa95 a răspuns (pentru DaRyUsSyK):

Atunci cand introduci stick-ul usb in laptop nu se aude vreo atentionare sonora, nimic?

| Jipa95 a răspuns (pentru DaRyUsSyK):

O alta metoda ar fi :
Daca stickul nu apare in device manager exista doua cazuri:
-pentru Windows Xp [Click dreapta pe My Computer]-[Proprietati]-[Hardware]-[Device Manager]
-pentru Windows 7 [Click dreapta pe My Computer]-[Proprietati]-[in lista din stanga ferestrei sus apare Device Manager

| DaRyUsSyK explică (pentru Jipa95):

Cand introduc stickul doar imi suna

| Bratulescu_Mihai_1992 a răspuns:

Iti lipseste un driver poate daca ai xp.
Nu mai folosi xp!
Uite dc:
https://www.youtube.com/watch?v=edw95a8-hOg

| Codexx a răspuns:

Schimba-ti windowsul!

| DaRyUsSyK explică (pentru Codexx):

Am 3 stickuri, toate 3 sunt noi, iar unul dintre ele il recunoaste

| catalin1121 a răspuns:

Ce windows ai? am patit-o si eu la fel cu leptopul avea windows 7 dar imi trebuia windows 8. Sper ca te-am ajutat