| osutadelei a întrebat:

Salut,am o scapare la slot machine...la o saptamana merg si cheltui niste bani care pot face altceva...cand lucrez nu ma gandesc la jocuri nimic dar la o saptaman merg si cheltui bani pe degeaba sunt constient ca o sa pierd dar daca nu joc 200 300 lei incep sa ma agit. dupa ce pierd bani parca sunt mai relaxat, pe moment cand pierd sunt suparat si imi zic in minte..am zis ca nu mai joc dar dupa 30minute am si uitat ca am jucat..chiar nu am idee ce sa fac ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Asta se intampla cand ai lipsa de ocupatie. E bine ca esti constient ca nu e bine ce faci si ca pierzi bani. Singurul sfat pe care ti-l putem da in momentul asta este pur si simplu sa te lasi, cand vrei sa joci nu juca, inca poti sa faci asta pentru ca esti la inceput, daca o sa continui o sa se transforme intr-un viciu care poate concura cot la cot cu vicii precum cocaina, da stari de sevraj cand te lasi si e nevoie de multa munca si tarie ca sa te lasi cand ajungi acolo. +Sprijin din partea tuturor din viata ta.
Lasa-te cat mai poti. Poti sa mergi si la un psiholog pentru cateva sedinte. Dar lucrul cel mai important l-ai facut deja, sa constientizezi, de aici e foarte usor. Cauta-ti alte hobby-uri, decat sa bagi bani in jocuri de noroc mai bine cu banii aia joci un biliard, sau bowling, sau iesi cu prietenii/prietena in oras. Gaseste-ti altceva de facut atat cu timpul cat si cu banii aia (poti si sa-i pui deoparte) si o sa vezi ca incetul cu incetul o sa-ti dispara pofta de joc.

Am facut o prezentare demna de o licenta la facultate pe tema asta plus ca am vazut cazuri (prieteni foarte apropiati) asa ca stiu ce vorbesc.

Mult noroc si bafta, o sa reusesti!
Sanatate.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai bine fa un pustiu de bine si da banii la saraci, daca tot iti prisosesc!