| myself a întrebat:

Salut am si eu nevoie de nispe sugestii pentru un procesor bun pentru gaming (care sa tina jocurile macar la mediun spre high sau doar high)pentru un pc cu urmatoarea configuratie:
placa baza P5VDC-X http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/p5vdc-x/
*Procesor Intel Celeron D 2.8ghz
*Memorie Kingston 2gb Dual-channel
*Placa video Nvidia Geforce 7600GS, 256mb
Nu prea conteaza pretul, deocamdata sa am variante...ma intereseaza:D

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://www.emag.ro/......0571E7600. L-am ales pentru ca are o frecventa mare(3, 06 Gb) si cashul mare (3072). Are, de asemenea, FSB-ul foarte mare (de fapt maxim pentru placa ta) 1066. Asta e foarte important. Ti-ar mai tebui 2 Gb RAM de acelasi tip cu cea care o ai dar placa ta nu suporta decat 2 GB. si o placa video la 1024 Mb cu latimea de banda de minim 128 sau mai bun 256. Daca as fi in locul tau si daca as avea bani as schimba, in prima urgenta, placa de baza, procesorul si memoria cu o placa care sa suporte i5 cu patru nuclee si minim 4 Gb de RAM.Atunci ai putea alege si o placa video mai buna si nu stiu cum stai cu HDD-ul. Dar se pot face pe rand.