| IonutZEW a întrebat:

Salut am si eu o bicicleta. De ceva timp am o problema la ea, cand pedalez (fara sa schimb vitezele sau ceva) se da pedala putin cate putin intr-o parte pana cand cade de tot ( doar una din ele, cealalta n-are nimic ) cum as putea rezolva?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Du-l la un service de biciclete.
Probabil ai pierdut siguranta care impiedica dessurubarea, iar ei vor rezolva problema.

| IonutZEW explică (pentru Bula):

Pai si cat ma costa

| Bula a răspuns (pentru IonutZEW):

O astfel de siguranta costa sub un leu + o bere celui care-l punewinking

Se pot pune si 2 piulite (piuéita + contra-piulita) unul dupa altul, daca incap pe filetul axului, iar una va impiedica pe celalalt sa se desfaca.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Strange mai bine piulita care fixeaza pedala, eventua foloseste o piulita noua! succes

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca este vorba de axul pedalei, care se fixeaza de bratul pedalei : strange puternic si se rezolva! daca s-a stricat filetul din bratul pedalei : trebuie neaparat, inlocuit bratul

| IonutZEW explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

A strans tata extrem de tare cu toata forta lui si tot asa face... nu stiu ce are

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru IonutZEW):

Exista, la magazinele auto-moto, un lichid de "gripare" cu care se unge filetul si apoi se face isnsuruparea.

| Sava_Alex_1999 a răspuns:

Poti pune pe surubul unde se infileteaza pedala niste ata, daca nu vrei sa pui ata normala este una speciala prin magazine, nu stiu exact cum se numeste, dar asa pateam si eu, am pus ata aia, am strans bine si acum nu mai am nicio problema.