| mypasswordissecret a întrebat:

Am si eu o intrebare:
De ce sunt atatia oameni carora nu le place/ care urasc sa citeasca?
Mi se pare un mod relaxant de petrecere a timpului si nici nu e complicat.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare om cu placerile lui si, pentru unii, cititul nu se numara printre preferinte.
Si pentru mine, un impatimit al cititului, este de mirare ca unii nici nu vor sa incerce, poate ca ar afla ca le place.

| uzitarG a răspuns:

E mult mai simplu sa deschizi o pagina de Facebook, Instagram etc. si sa dai scroll acolo toata ziua sau pur si simplu sa stai cu telefonul sau tableta in mana.
Mie mi-ar placea sa vad mai multi oameni citind si sunt 100% sigura ca toti am avea un grad mai mare de intelectualitate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru unii este complicat. Necesita o nevoie mai mare de concentrare decat un film, o iesire in oras sau statul pe fb, twitter sau mai stiu eu unde.

Iar altii, nu au rabdare sa citeasca. Cunosc persoane care sunt inteligente si se plictisesc citind, li se pare ca actiunea se deruleaza prea incet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că nu se încurajează cititul din plăcere sau nu se încurajează cititul în general.
Numai "listă de lecturi suplimentare (obligatorii)", plină de cărți neinteresante sau prea grele/ușoare pentru tine, lucru care-i face pe copii să-și piardă interesul, în loc să citească fiecare ce vrea să să prezinte acțiunea, motivul pentru care a ales cartea și de ce ar trebui citită.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe noi ne-a lasat profa sa citim ce vrem si toate colegele i-au prezentat cartile erotice pe care le-au citit si unde sexul era descris pe indelete. Si sa stii ca majoritatea daca e sa aleaga ca lectura, aleg doar carti cu sex explicit. laughing rolling on the floor
nu degeaba ni se propune o lectura obligatorie rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tie nu la toti. Motive: Nu au timp, nu au chef, se plictisesc repede, nu citesc ceva interesant, le plac activitatile energice si distractive, le place sa traiasca in luma reala nu in cea imaginara.

| Lary_Larisa_1999_Ag36 a răspuns:

Nu ezita sa faci ceea ce-ti place, insa evita sa faci ceea ce urasti, e mai bine sa faci ceea ce-ti place decat sa incerci sa faci ceea ce nu-ti place.