| Elena321 a întrebat:

as dori nun rasp. urgent la aceasta intrebare. Am poezia de invatat Pastile in sat de R. Niger... poate sa-mi spuna cineva cine este acel R? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Numele intreg al scriitorului era N. G. Radulescu-Niger. Uneori semna doar R.Niger(un pseudonim). A trait intre 1861 si1944.Este un scriitor minor. A publicat in mai multe randuri versuri pentru copii.Deci acel R.vine de la Radulescu.

| Vizitiul a răspuns:

Acea majuscula este o prescurtare a prenumelui autorului respectiv.
Exemplu: George Toparceanu...G.Toparceanu.