| maite13 a întrebat:

Cine stie la ce foloseste codul IMEI (pt.telefoane)? ofer funda si voturi

Răspuns Câştigător
| bebelusha93 a răspuns:

IMEI reprezinta numarul de identificare a fiecarui telefon, poate fi considerat "CNPul" telefonului tau. El se foloseste in general pentru a inregistra cateva aplicatii cu ajutorul PCului sau in diferite cazuri nefericite in care v-a fost furat telefonul.In cel de-al doilea caz(daca va cunoasteti codul IMEI), puteti sa sunati la operatorul de telefonie mobila si sa-i spuneti sa va blocheze aparatul, iar hotul va ramane cu "buza umflata". Totodata puteti sa-l deblocati la fel de simplu.Mai sunt multe cazuri in care e bine sa va cunoasteti acest cod.
Ca sa aflati ce cod unic aveti la telefonul mobil, trebuie sa tastati *#06#. Pe unele aparate gsm ar putea sa apara direct, iar pe altele se poate sa nu apara codul decat dupa ce ati dat OK sau Call.
Cam atat, sper ca va este de ajutor aceasta informatie.

7 răspunsuri:
| Liviucu a răspuns:

Este un cod de identificare unic al telefonului. Daca ai telefon de ultima ora, cu ajutorul unei aplicatii instalate in el si cu ajutorul codului IMEI il poti bloca de la distanta. Asta in caz de furt iar cel care l-a furat nu prea mai are ce face cu el. happy

| tenshi261 a răspuns:

Este un cod unic de identificare a unui telefon mobil >

| lokytou a răspuns:

Dar ce se intampla daca la mine este in plus, adica cand am tastat acel cod *#06# apare pe ecran, si cand m-am uitat si pe spate la telefon am vazut ca se potrivea dar pe ecran arata.../01 si pe spate nu are.../01, dar restul coincid

| AlexaBijuMic a răspuns:

Codul IMEI (International Mobile Equipment Identity) este utilizat pentru identificarea telefonului mobil, indiferent de reteaua de telefonie utilizata si a fost creat pentru a bloca telefoanele mobile furate.

| IzzzzI a răspuns:

Este un cod unic de identificare a unui telefon mobil.De obicei acest cod se gaseste imprimat pe telefon in spatele bateriei. Cu ajutorul lui se poate solicita restrictionarea accesului in retea pentru un telefon furat.

| Stefaaaaaan a răspuns:

Codul imei este ca si un cnp...este codul unic al telefonului.